GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi
Yusuf Sadık

BUGÜN NE YAZSAM?.. YUSUF SADIK

Bu haber 19 Aralık 2017 - 10:07 'de eklendi.

Hangisini yazsam nereden başlasam? Yazı mahkumlarının klasik sorusudur bu.Hele benim gibi arada ıskalayanlar için konular birden çullanır insanın üstüne.hangisini yazacağım diye şaşırıverirsiniz..

Bugüne kadar yazdığım yazıların konusunu seçerken,,kentle ilgili olmasına.hep özen gösterdim. Amacımız ise:Hizmete susamış güzel Gümüşhanemizin konomik, kültür, sanat,barış, hoşgörü, kardeşlik, beraberlik ,siyaset ve hemşehrilik aidiyeti duyguları gibi önde gelen değerlerimize  katkı sağlamak olmuştur.

Yazılarımın her birinin önemli bir haber içermesi, düşündürücü olması, yarar sağlamsı farklı bir bakış açısı sunması, gazetemizin misyonu ile örtüşmesi kuralına her zaman özen göstermişimdir. Bu açıklamayı niye yaptın derseniz? Aşağıdaki doruklarda sunacağım gerçekler biraz yorumlanmaya müsait olduğu için eleştiri yapacak okurlarımız  bu hassasiyetimizi göz önünde bulundursunlar diye:..

Herkes bugün ne giysem, bugün ne pişirsem? Derken ben de ne yazacağıma karar vermiş oldum..

Özel bir TV.de”Bugün ne giysem”adlı moda yarışması programına katılan sitilist bir yarışmacı mesleği olduğu halde jüri üyelerinin eleştirisinden kurtulamadı.  Gazeteci olarak  yazdığımız yazılara ne bir eleştıri var ne de olumsuzluklar için muhatapları tarafından yapılan bir açıklama . Ancak günlük işlerinde karşılaştıkları  engelleri “Neden Yazmıyorsunuz?” diye burnunun dikine giden okurlar   var…

Hal böyle olunca, gelelim konularımıza:..

TEOG ve DERS MÜFREDATLARI

Temel Eğitimden Ortaöğretime  geçiş için tam bir  kural belirlendi mi? Ben şahsen bilmiyorum.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın en yüksek kurulu “Talim Ve Terbiye Kurulu” (1991-92  kitap yazma komisyonu) nda görevli idim. Bu sorunu çözecek her türlü donanıma sahip. Anlaşılan o ki  yandan ve tepeden müdahale var.. Hukuka saygılıyız ama 20 milyonu aşkın velinin daha fazla sinirlerini germeğe de kimsenin hakkı olmasa gerek..

MÜFREDAT ( okutulacak dersleri içeren konular).

Tanıyanlar bilir eğitim kökenliyiz. En pahalı dönemde 1962 yılında eğitim yüksek okulunu bitirdim. Geçen günlerde arkadaşlar tartışıyor. Birisi: “kaldırılan FELSEFE dersleri yeniden konacakmış.”dedi. Diğer bir arkadaş kafa bulurcasına: “Ayıp hiç yakışmıyor, Felsefe düşünceyi geliştirir. Düşünce doğruyu arar..” Efendim felsefe,  psikoloji, sosyolojı ve mantık derslerini kapsar.. Mantık, kısa tanımıyla “doğru düşünmektir”.. Liseyi okuyan gençler bilir  Modern Matemetiğin kurallarının tamamı bu mantık dersinin konularıdır… Tarih boyunca düşünürler, filozoflar doğrunun bulunmasına yardımcı olmuşlardır. Alimler yazıp çizdiklerini ve anlattıklarını hep düşünce üzerine yoğunlaştırmışlardır. Bazılarına göre felsefe boş iş boş laf demekmiş deseler de öğle olmadığı ap açık ortada. Fesle dersleri bence de gerekli. Çünkü düşünceye ve düşünce üretecek adamlara  çok hem de çoook ihtiyacımız var…

ABD’NİN KUDÜS KAOSU…

Genelde ve yerelde Kudüs olayı Müslüman coğrafyasında ve Türkiye’de büyük tepkilere yol açtığını hepimiz biliyoruz. Bu ilk değil. Yeniden bir Haçlı Seferi için nabız yoklamasıdır. Ülkemize açıktan gösterilen bir sopadır. Sayın cumhurbaşkanı’nın çağrısı ile İstanbul’da yapılan İslam işbirliği toplantısı büyük bir başarıya atılan imzadır. 67 Müslüman devletin 58 tanesini devlet ve hükümet başkanları düzeyinde buluşturmak tam bir başarıdır.. Bu birliktelik umarım Hristiyan aleminin gözünü germeğe yeter…

KEDİYE ŞİDDET..

Geçtiğimiz günlerde Erzincan’da bir askeri birlikte erin birisi kediye işkence yaptı diye  günlerce yerel ve görsel medyada gösterildi. Herkes  zavallı askerimizi suçladı. Kimse çıkıp da  Yav bu er kedi düşmanımı yoksa psikolojik bir rahatsızlığımı var? Demedi. Tıpkı Su dolu bardakta düzgün çatalı kırık görenler gibi.. Bence araştırılmaya değer.. En azından silah kullanıp kullanamayacağı belirlenir….

GAZETE ELEŞTİRİLERİ.:

Yukarıda arz etmiştim  Okurlarımız  duyarsız. Geçtiğimiz günlerde yerel bir gazetemizin köşe yazarı, bir siyası partimizin yöneticilerine epey sitem etti.. Aslında cevap hakkı doğdu ama henüz bir açıklama yok…

GÜMÜŞHANESPOR

Ligi birinci sırada bitiren Gümüşhanespor en yakın rakibine 4 puan fark attı.. Kulübün maddi sorunu var mı yok mu onu tam bilmiyorum ama en az para bir ihtiyaç. Futbol ise  para  demek. Altay  karşısında pasif kaldığı söylenen takımımız için galibiyet ve ligi birincilikle bitirme Primi gündeme gelmedi ise   skor un böyle olması sürpriz değil. Taraftar üzerine düşeni yaptı.. Maddi destek için ne yapılabilir. Bir kereye mahsus katkı sağlansa  gerisi gelir mi? Ciddi manada bir sponsora ihtiyaç var. Bu güne kadar emeğıni esirgemeyenleri biliyoruz ona ve onlara  minnet borcumuz olduğunu biliyoruz.  Bir ihtimal: değerli hemşehrimiz  orman bilim adamı Prof DR. Cantürk Gümüş bir proje sundu ama gaale alınmadı. Bir bilim adamının ötelenmesi hoş bir şey değil üstelik bu değerli hemşehrimiz  hem Gümüşhaneliler derneğinde hem de Gümüşhane spor adetsek ver mede önde gelen bir isimdir. Davet edilip dinlenmelidir..Değerli Profesörün,  Gümüşhane Spor için “hedef 100.000 bin üye”  projesi. Tutar mı bence neden tutmasın. ..

Yazdır
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Gümüşhane Pestil KömeGümüşhane Pestil Köme