GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

CUMHURİYET BAYRAMI GÜMÜŞHANE’DE BÖYLE KUTLANDI

Bu haber 29 Ekim 2018 - 18:58 'de eklendi.

Gümüşhane’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıldönümü düzenlenen coşkulu törenlerle kutlandı.

28 Ekim 2018 Pazar günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan program sonrasında Vali Okay Memiş 29 Ekim 2018 Pazartesi günü sabah saatlerinde makamında tebrikleri kabul etti.

Kutlama programı ise 29 Ekim 2018 Pazartesi günü 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Vali Okay Memiş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasını gerçekleştiren Vali Okay Memiş, Türk milletinin ezelden ebede uzanan tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95.yılını büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirtti.

Vali Memiş konuşmasında şunları söyledi.

“Milletimiz özgürlüğünü, bağımsızlığını, namus ve şerefini düşman idaresine bırakmayı asla kabul etmemiştir. Bu mücadelede mazisi insanlık tarihi kadar eski olan büyük bir milletin ve onun kahraman evlatlarının izleri vardır. Milletimiz tüm dünya milletlerinin hayret dolu bakışları altında yedi düvele karşı gerçekleştiği mucizevi zaferi ya istiklal ya ölüm parolasıyla elde etmiştir. Bu asil kahramanlık destanı içinde vatanının her karış toprağını şehit kanıyla sulamak ve şehadet şerbetini içmek için birbirleriyle adeta yarış eden kahramanların destanı vardır. Bu asil mücadelede Malazgirt’te zalim ve mağrur Bizans’ın hükümdarını dize getiren inanç ve imanı izleri vardır. İstanbul önlerinde aşılmaz denilen surları kağıttan bir kaleymiş gibi ezip geçen kudret ve kuvvetin izleri vardır. Ve yine Samsun’da yeniden şahlanışın, milli iradeyi hakim kılmak çekilen sıkıntıların hatırası vardır. Cumhuriyet esaretin her türlüsüne başkaldırının siyasi literatürdeki tezahürüdür. Bütün bunların ötesinde Cumhuriyet idealisttir. Geçmişin parlak sayfalarından ilham alarak geleceği kurmak hedefindedir. 95 yıl sonra bugün yine zor günlerden geçmekteyiz. Tüm dünyada olduğu gibi bu güzel coğrafyada da insanlar zalimce katledilmekte, komşu ülkelerde büyük İnsanlık dramları yaşanmaktadır. Milyonlarca insan hayatta kalmak için ülkemize sığınmakta, kadim bir devlet geleneğine sahip olan necip milletimiz adeta Ensar edasıyla bu kardeşlerimize kucak açıp tüm imkanları ile onları misafir etmektedir. Terör örgütleri İslam coğrafyasında kaos yaratmak suretiyle birlik ve beraberliğimizi bozmayı hedeflemektedir. Bu aziz millet, 15 Temmuz’da yaşanan FETÖ darbe teşebbüsü ile içerideki uzantılarını da kullanarak emellerine ulaşmaya çalışan şer odaklarına karşı adeta ikinci kez İstiklal mücadelesini kazanmış, vatanına, demokrasisine ve Cumhuriyetine sahip çıkmıştır. 15 Temmuz göstermektedir ki aziz milletimiz dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyecektir. Milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği kuruluş felsefesi ışığında ve kadimden gelen devlet geleneği sayesinde emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Bu noktadan hareketle Cumhurbaşkanımızın belirlediği 2023 hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışmalıyız. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmek, yerli ve milli sanayiyi güçlendirmek, ileri demokrasinin gereklerini hayata geçirmek bizim için hayal değildir.”

Cumhuriyet bayramı programında şiir dinletisi ve halk oyunları ekiplerinin geleneksel ve stilize dalda halk oyunları gösterilerini sergilemesinin ardından Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dalındaki yarışmalar ile Cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Spor gösterileri sırasında Vali Okay Memiş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen, geçtiğimiz günlerde 18 yaş altı 55 kilogram sol kolda Dünya Bilek Güreşi şampiyonu olan Şükriye Yılmaz’la bilek güreşi yapması renkli görüntülere sahne oldu.

Öğrenci Melike İclal Canlı’nın gençlik adına konuşma yaptığı programda Grup Canca söylediği kahramanlık türküleriyle alanda bulunanları coşturdu.

Alanı dolduran öğrenci ve vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarını dalgalandırarak söylenen türkülere eşlik ederken, konserin ardından bu kez halk oyunları eğitmenlerinden oluşan grup hünerlerini sergiledi. Bu sırada protokol üyeleri ve vatandaşların da katılımıyla halay halkası büyüyerek alanı tamamen doldurdu.

Etkinlik geçit töreninin ardından sona erdi.

(Kaynak: Gümüşhane Valiliği İnternet Sitesi)

Etkinlik geçit töreninin ardından sona erdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Gümüşhane Pestil KömeGümüşhane Pestil Köme