1

Eğitimci-Yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul Gümüşhane’de

Gümüşhane Valiliği koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü “Gümüş Haneler Okuyor” Projesinin okumanın önemine yönelik söyleşi-konferans faaliyetleri kapsamında Eğitimci-Yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul öğrenci ve velilerle bir araya geldi.

Şiran ve Köse ilçesi katılımcıları ile Şiran’da 21 Mart 2018 tarihinde 3 seans, Merkez, Torul ve Kürtün ilçelerinden katılımcılar ile merkezde 22 Mart 2018 tarihinde 3 seans, ve Kelkit’teki katılımcılar ile Kelkit ilçesinde 23 Mart 2018 tarihinde 2 seans olmak üzere toplamda 8 seans konferans düzenlendi.

Genel olarak 1. Seans temel eğitim 7. Ve sınıf 8. Sınıf öğrencilerine, 2. Seans ortaöğretim 11. Sınıf ve 12. Sınıf öğrencilerine ve son olarak 3. Seans öğrenci velilerine ve öğretmenlere yönelik düzenlendi.

Gümüşhane Kültür Merkezinde 3 seans halinde düzenlenen konferansa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Olgun, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Taş, Şube Müdürleri İlhan Yıldız ve Seyit Tok, okul kurum müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Öğrenci ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta eğitimci yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul “Aile ve gençlik iletişimi” semineri, Ertuğrul’un kendi hayat hikâyesinden sunduğu kesitlerle başladı.

Okul Harçlığını Çıkarmak İçin Simit Satıcılığı ve Ayakkabı Boyacılığı Yaptım

Başarının üç temel altın kuralı olduğunu aktararak, bu kuralların yerine getirildiği takdirde başarının kendiliğinden geleceğini söyleyen Ertuğrul, çok mağdur bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek, okul harçlığını çıkarmak için simit satıcılığı ve ayakkabı boyacılığı yaptığını kaydetti.

Çok Önemli Yerlere Gelen İnsanlar Sizden Zeki Değillerdi

Ertuğrul, “Öğrenci önce sınıfa girerken, sınıfta öğretmenden başka kimseyi dinlemeyeceğine dair kendi kendine söz vermeli. Çünkü insan herkese yalan söyler ama kendine yalan söyleyemez. Bundan dolayı kendi kendine söz vermelidir. İkincisi ise anlatılanları not almalıdır. Son olarak ise derslerini tekrar etmelidir. Bir öğrenci eğer bu üç temel esasları yerine getirirse başarı kendiliğinden gelir. Çok önemli yerlere gelen insanlar sizden zeki değillerdi. Sizde bu üç temel esas üzerinde planlarınızı yaparsanız, başarı kendiliğinden gelir” diye konuştu.

Eğitimci-Yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul, “Nasıl ana baba iseniz çocuklarınız öyle olur. Eğitimci bir anne-baba çocuğunu hesaba çekmez, çocukları bir hata yaptığında kendilerini hesaba çekerler. Eğitimci anne-babalar kendilerini görmek için aynaya bakmaz, çocuklarına bakarlar. Çocuklar bizim hayat aynalarımızdırlar” dedi.

Konferansların sonunda hatıra fotoğrafı ve Halit Ertuğrul tarafından kitap imzasının ardından İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Olgun ve Müdür Yardımcısı İbrahim Taş tarafından çeşitli hediyeler verilmesi ile konferans sona erdi.

Halit Ertuğrul Kimdir?

Eğitimci-Yazar Dr. Halit Ertuğrul, Adıyaman’ın Besni ilçesinin Şambayat Nahiyesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu yerde, Ortaokul ve Öğretmen okulunu da Kırşehir’de okudu. Niğde Eğitim Enstitüsü ve Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünü bitirdi. Cumhuriyet Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümünde “Aile Yönetimi ve Problemleri” konusunda YÜKSEK LİSANS; Sakarya Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nde de “Aile ve Gençlik İletişimi” konusunda DOKTORA yaptı. Çalışmalarını “Aile ve gençlik problemleri” alanında yoğunlaştırdı. Yurdun çeşitli yerlerinde ilkokul öğretmenliği, okul müdürlüğü, Millî Eğitim Şube Müdürlüğü ve Millî Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilâtına geçerek, Kurul Uzmanı ve Bakan Danışmanı olarak çalıştı. Akademik çalışmalarını tamamlayan Dr. Halit Ertuğrul, çeşitli üniversitelerde yöneticilik ve öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bilimsel ve kültürel faaliyetlere katıldı. Meslek hayatı boyunca, eğitim ve kültür alanında elliden fazla kitapları ve çok sayıda da makale ve yazıları yayınlandı. Kitapları çok sayıda ödül aldı ve çeşitli dillere çevrildi. Ayrıca, kitaplarının bazıları da, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edildi. Yayınlanan kitaplarından Kendini Arayan Adam, Düzceli Mehmet, Aysel ve Ateşte Yeşerdim gibi bir çok eserleri baskı rekorları kırdı. Bundan dolayı da YILIN YAZARI seçildi. Bugüne kadar yaptığı çalışmalardan dolayı, çok sayıda ödül alan Dr. Halit Ertuğrul, ayrıca YILIN ÖĞRETMENİ de seçildi. Eğitimci – yazar Dr. Halit Ertuğrul evli ve iki çocuk babasıdır.

(Kaynak: Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü Basın Bürosu)