1

KARACA MAĞARASI’NA YENİ DÖNEMDE BİLİMSEL DESTEK ALINACAK

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında
bulunan dünyaca ünlü damlataşı mağarası Karaca Mağarasında tüm zamanların
ziyaretçi rekoru kırıldı. Mağarayı bu sezon 120 bini aşkın yerli ve yabancı
turist ziyaret etti.

Karaca Mağarasının büyülü ortamında 13 Aralık 2019 Cuma günü gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Kamuran Taşbilek, Karaca Mağarası’nın Gümüşhane’nin çok önemli bir değeri olduğunu söyledi.

Bahar aylarına kadar kapalı kalacak mağarada düzeltilmesi gereken hususlarla ilgili çalışmaları Gümüşhane Üniversitesi’nin teknik ve bilimsel destekleriyle planlayacaklarını kaydeden Vali Taşbilek: “İnşallah kapalı dönem itibariyle önümüzdeki sezona mağaramızı en iyi şekilde hazırlayabilmek için gerekli bütün çalışmaları yapacağız. Karaca Mağarası ilimizin en önemli turistik değerlerinden ve en önemli kültür merkezlerinden birisi. Çok özellikli bir alanımız. İnsanlığın hizmetine sunduğumuz ve Gümüşhanemizin tanıtımı noktasında bizim için çok kıymetli bir mekan. 2001 yılında ziyarete açılan mağaramız artan oranda ziyaretçisiyle bir ivme yakaladı” diye konuştu.

Bu sezon tüm zamanların rekorunu kırarak
120 binin üzerine çıkan ziyaretçi sayısına ulaştıklarını ifade eden Vali
Taşbilek: “Bu rakamlar hem bizleri çok mutlu etti hem de ilimize gelip,
şehrimizi ve değerlerimizi tanımak isteyen insanlar açısından çok önemli bir
destinasyon olduğunu ispat etti. Bu yılı geçtiğimiz yıla oranladığımızda
yaklaşık yüzde 12 civarında bir artış söz konusu.” diye konuştu.

Karaca Mağarasının Gümüşhane için çok önemli olduğunu ifade eden Vali Taşbilek: “Burayı sürdürülebilir bir şeklide gerek ülke içinden gerekse yurtdışından gelen misafirlere sunabilmek, tanıtabilmek noktasındaki sorumluluğumuzun gereğini, inşallah bu kapalı dönemde bilimsel destek alarak, özel çalışmalarla, sürdürülebilir bir anlayışla  yerine getirmek arzusundayız” şeklinde konuştu.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE VALİLİĞİ