GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

KUR’AN – 3

İsmail Yapıcı
569 views
08 Haziran 2016 - 11:33

“Zaman ihtiyarladıkça Kur’an gençleşiyor.”

                                                            “Bediüzzaman”

Kur’an, indirildiği günden itibaren kıyamete kadar tüm asırların ihtiyaçlarını karşılayacak bir mukaddes kitap olarak indirilmiştir. Kur’an’ı indiren Cenab-ı Hakk (cc), aynı zamanda insanı da O yarattığı için ve kıyamete kadar yaratacağı insanların neye ihtiyacı olacağını bildiği için, Kur’an’ıyla  bütün bu ihtiyaçları karşılayacak bilgileri göndermiştir. Zaten ayette de, “Yaş ve kuru her şey Kitab-ı Mübin de vardır.” (En’am -59)  buyurulmaktadır. Dolayısıyla insan eğer Kur’an’a bakmasını ve Kur’an’dan ders almasını becerebilirse bütün ihtiyaçlarını görebilir, bütün sorunlarına çözüm bulabilir. Bu hem fert bazında, hem toplum bazında, hem de dünya insanlığı bazında geçerlidir.

Bu konuya şöyle bir örnekle bakılabilir. Bir firma ürettiği bir makineye kullanma kılavuzu hazırlar. Nasıl kullanılacağına dair önemli bilgiler verir. Eğer bunlara uyulmazsa makine çok kısa sürede bozulur, der. Ve pratik hayatta da insanlar buna çok dikkat ederler. Ta ki emekleri ve sermayeleri zayi olmasın.

Aynen bunun gibi, insan da, Cenab-ı Hakk’ın yarattığı en harika bir makinedir, sanat eseri, şaheseridir. İnsanı O (cc) yaptığı için çalışma sistemini de elbette O (cc) bilmektedir. Ve bu makinenin çalıştırılmasına dair elbette ki bir kullanma kılavuzu gönderecektir. Ta ki yanlış kullanılıp zayi olmasın. İşte Kur’an-ı Kerim, tabir caiz ise o kullanma kılavuzudur. İnsanın nasıl çalıştırılacağını, insanlığın ve dünyanın nasıl yönetileceğini, hangi kanunların olması gerektiği, insanın neyi yapması gerekip neyi yapmaması gerektiğini, her şeyi-her şeyi bildirmektedir.

Bu gün insanlığın ve hususan müslümanların çektiği ızdırapların yegane sebebi bu kılavuzdan uzaklaşılmış olmasıdır. Ne zaman ki bu husus anlaşılıp bu mukaddes kılavuza tekrar teveccüh gösterilirse o zaman kurtuluşa ve huzura erilecektir. İşte Asr-ı Saadet! İşte Selçuklunun, Osmanlının o parlak günleri! Bu saadet günler, bu huzurlu asırlar ne ile elde edildi? Tabi ki Kur’anla! Ve bu şimdi de Kur’an’la olacak. Başka türlü olması mümkün değil. Dedik ya, insan makinesinin kullanma kılavuzu Kur’an. Nasıl onsuz çalışıp huzur bulabilir?

Şimdi şu dünya da olan olaylara bakıldığında Kur’an’ın gittikçe daha da gençleştiği, hükümlerinin daha da bir önem kazandığı görülecektir. Mesela; faiz konusu, zekat konusu.

 Bu gün dünyanın bu iki hükme ne kadar da çok ihtiyacı var. Eğer faiz yasak olmuş olsa, servet sahipleri paraları ile yatırım yapacaklar, çalışacak insan ihtiyacı ortaya çıkacak ve işsizler iş sahibi olacak. Zenginler durdukları yerden para kazanmak değil, birçok muhtacı iş sahibi yaparak kazanacaklar. Bu da toplum da kayda değer bir rahatlamaya vesile olacak. Bir düşünelim; Önceki asırlarda mı buna ihtiyaç daha çoktu yoksa şimdi mi? Elbette ki şimdi değil mi? O zaman Kur’an, faizin yasak olması hükmüyle gittikçe gençleşiyor, değil mi?

Gelelim zekata. Zenginlerle fakirler arasında bağ nasıl kurulabilir? Zengin fakire yardım etmezse bu nasıl olacak? Şimdi dünyada zenginlerin çoğu fakirleri unutmuş durumda. (Halbuki zenginin malında fakirin hakkı var.) Güçlü ülkeler fakir ülkeleri sömürmekte. Eğer bu durum ters olsa insanlık ne kadar huzur bulur. Yardım alan fakirler sevinir, zenginlere dua eder, hürmet ederler. İki grup arasında birlik bağları kurulur, düşmanlıklar dostluklara döner. Toplum hayatı huzura erer. İşte bunu sağlayacak olan Kur’an’ın zekat emridir. Afrika’da açlıktan ölen çocuklar her gün televizyonlara haber konusu olduğu halde, nice zenginler ve zengin ülkeler bu durumu seyretmektedir. Bu halden insanlığı kurtaracak Kur’an’ın bu zekat emridir. Bu emir ne kadar da önem kazanmıştır. Bu konuda da Kur’an gittikçe gençleşmektedir.

Peki gençlik? Şu asırda ki gençliği düzeltmenin Kur’an’ın hükümlerinden başka bir yolu var mı? Anadan korkmaz, babayı saymaz, polisten kaçmayı başarır bir gençlik; heva ve heves peşinde aileleri, insanları mahveden bir gençlik karşısında Kur’an’ın emirlerinden, imanın şartlarından, Allah’tan hakkıyla korkmaktan başka bir çıkış yolu var mı?  İşte dünya ortada. Hiçbir kanun zorba ve sefih gençliği durduramıyor. Anarşiye engel olamıyor. Ama asr-ı saadette, osmanlı’da olduğu gibi Kur’an, gençlerin hayatına hükmetse insanlık en müreffeh bir hayat yaşamaya doğru yol alacak. Ahlakın en güzelleri, en güzel faziletler toplum hayatını cennete çevirecek. Şimdi yine soralım: Kur’an, bu konuda da gittikçe gençleşmiyor mu?

Ya ölüm? Kabir kapısına dayanmış, karanlık bir çukura adım adım yaklaştığını zanneden, bütün sevdiklerinden kopacağını düşünen bir ihtiyara, Kur’an’ın dersinden başka, ahiret imanından başka hangi şey teselli verebilir? Şu anki teknoloji, şu anki medeniyet harikalarından hangisi böyle bir ihtiyarı bu ruh azabından kurtarır? İstenildiği kadar makine keşfedilsin, yeni yeni teknolojiler üretilsin; bu duruma bir çareleri olur mu?

Aynı durum küçücük bir çocuk için de geçerlidir. Kardeşini veya anne-babasını ölümle kaybeden bir çocuğun o körpecik yüreğine, hangi akıllı telefon, hangi lcd ekran televizyon, hangi son sistem bilgisayar ve oyunları, hangi robot vs. teselli verir? Bu körpe ruhu, bu azaptan kurtaracak bunların hangisidir. Hiçbiri, hiçbiri. Bu dertlerin çaresi; 1400 yıl önce indirilen ve bu zamana kadar iman dersleriyle nice çocukları, nice mü’minleri bu nevi dertlerden halas eden, sevinç ve sürura gark eden ve insanlığa hidayet rehberi olan Kur’an-ı Kerim’dedir. Ölüm gibi nice dertlere deva olmuş, olmaktadır ve kıyamete kadar da olmaya devam edecek. Şimdi şu ölüm konusunda Kur’an ne kadar genç değil mi? Asırlar onu ihtiyarlatamadığı gibi gittikçe gençleştiriyor, gittikçe ehemmiyetini artırıyor. Ve bundan anlaşılıyor ki kıyamete doğru daha da ehemmiyet kazanıp daha da gençleşecek.

Daha bunlar gibi birçok konu var ki, asırlardır Kur’an, o konularda genç kalıp; yoldan çıkmış, ruh azaplarına mübtela olmuş insanlığa yol göstererek rehber olmuş ve hakiki huzura erdirmiştir. Daha dünyada iken mü’minlere iman dersleriyle cennet lezzetleri gibi lezzetler tattırmıştır.

Bu ilelebet devam edecek ve Kur’an, gittikçe gençleşmeye devam edecek.

image_print
KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.