GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

MEMLEKET SEVMEK, MEMLEKETİ SEVMEK… YAŞAR KÖSE YAZDI

YAŞAR KÖSE
443 views
04 Aralık 2016 - 23:00

Burası Kürtün…

Her Kürtünlü gibi ben de yaz mevsiminde fırsat buldukça güzelliği tarifsiz, hele dağ sırtlarına çöken sisin aşağılara doğru adeta bir gelinin duvağı gibi sarktığı “Örümcek Ormanları” denilen ve adı gibi bir zamanlar örümcek ağına benzeyen, suların ruhumuza en güzel şarkıları mırıldandığı vadiden yukarı çıkarım yaylalarımıza.

Biz; ailemizle birlikte adeta halı gibi döşenmiş çam altlarına uzanarak pikniğimizi yapıp, gönlümüzü şen etme amacıyla büyük bir heyecana sahip yüreğin çarpıntısı ile bineriz araçlarımıza ve tutarız yayla yolunu.

Bir arkadaş grubu ile defalarca gittiğimiz “Kabaktepe Şehitliği’ne”, uzaktan gözüksün, birçok insanın dikkatini çeksin diye hedeflediğimiz “Şehitler Ölmez!” yazısını istediğimiz puntoda yazamadık ve burayı bilmeyen insanların dikkatini çekmeyi de başaramadık her nedense…

Aslında Kürtün’de Rus işgaline karşı verilen mücadele, sadece Kabaktepe’de gerçekleşmemiş. Yaylada her tepede, Harşit Vadisi’ni gören her sırtta siperler kazılmış.

Doğası ile ilk defa buraya gelenleri ürküten, şaşkına çeviren bir coğrafyaya sahip bu memleketi, bu yurt köşesini atalarımız kan ile can ile düşmana karşı savunmuşlar.

Bu hırçın coğrafya; vadiden bakıldığında gözükmeyen adeta saklı kalmış güzelliklerin vatanı olmuş. Kürtün veya Kürtün gibi memleketin her bir köşesini her şeyden öte vatan deyip, yurt deyip sevmeli ve o gözle bakmalı ki orda yaşam devam ettiği sürece yaşayanlara mutluluk versin.

Her Kürtünlü veya Kürtün’de yaşayanlar; kekik kokulu çimenlere uzanıp rengarenk dağ çiçekleri arasında resim çektirirken, bu topraklar uğruna canlarını hiçe sayarak şehit olanlarımızın savaştıkları topraklarda onları da saygı, minnet ve şükranla anarak ruhlarına bir Fatiha okumayı ihmal etmemelidir.

image_print
KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.