İL MÜFTÜSÜ ŞIK’TAN GÜMÜŞHANELİLERE KUR’AN ÖĞRENME ÇAĞRISI

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla uzaktan eğitimle gerçekleştirilecek “Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı, Gümüşhane İl Müftülüğü tarafından “Haydi Gümüşhane Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla düzenledi.

“Haydi Gümüşhane Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla uzaktan eğitimle 6-12 kişilik sınıflar halinde düzenlenecek canlı dersler, vatandaşların sahip olduğu teknolojik imkanlar el verdiği şekilde yapılacak.

Gümüşhane İl Müftüsü Mehmet Sırrı ŞIK, “Haydi Gümüşhane Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla yürütecekleri uzaktan eğitimle Kur’an-ı Kerim öğretim programının detayları hakkında bilgi verdi.

Koronavirüs salgınının, hayatın her alanında olduğu gibi Kur’an kurslarındaki yüz yüze eğitimleri de olumsuz etkilediğine değinen İl Müftüsü, şunları kaydetti, “Bu sebeple Kur’an kurslarımızda eğitimlerin kesintiye uğramaması amacıyla Başkanlığımız uzaktan eğitim faaliyetlerine ağırlık vermektedir. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kur’an kurslarına kayıtlı olan ihtiyaç odaklı, hafızlık ve 4-6 yaş grubu öğrencilerimiz, uzaktan eğitim yoluyla eğitimlerine devam etmektedir. Bunun yanı sıra kamuda esnek çalışmaya geçilmesi, hafta sonu ve hafta içi belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlamalarının olması sebebiyle vatandaşlarımızın evlerinde kalmaları gereken süreleri daha verimli ve faydalı hale dönüştürmek adına bir program başlatıyoruz. Böylelikle henüz Kuran-ı Kerim eğitim öğretimini, hem yaş hem de meşguliyet nedeniyle alamamış olanlara yeni bir fırsat sunulmaktadır”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzaktan Kur’an-ı Kerim eğitimi verilmeye başlandığını kaydeden ŞIK, programa; 14 yaş üzerindekilerin katılabileceğini kaydererek uzaktan eğitimle Kur’an-ı Kerim ders günleri ve saatlerini öğretici ve öğrencinin belirlediğini, kayıt sayısına göre grupların, 14-18, 19-30 ve 31 yaş üzeri olacak şekilde oluşturulduğunu söyledi.

Müftü ŞIK’ın verdiği bilgiye göre uzaktan eğitimle düzenlenecek canlı dersler, 6-12 kişilik sınıflar halinde yapılacak, erkek vatandaşlarımıza erkek, kadın vatandaşlarımıza da kadın görevliler Kur’an eğitimini verecek. Vatandaşların elinde hangi imkan varsa o imkanlar üzerinden irtibat sağlanacak. Ortak bir ağ veya uygulama üzerinden buluşulacak. Haftada 3 gün, günde 2 ders saati, bir ders saati 40 dakikadan oluşacak şekilde 2 aylık bir program söz konusu olacak. Ders günleri ve saatleri konusunu öğretici ve öğrenci birlikte belirleyecek. Vatandaş merkezli bir hizmet olacak. Vatandaşlarımızın sahip olduğu imkanlar değerlendirilerek canlı ders hizmeti verilecek. Herkesin kendi mevcut imkanı üzerinden program yürütülecek.”

Başvuru ve programa ilişkin diğer detaylar

Müftü ŞIK’ın verdiği bilgiye göre; Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce başlatılan programa başvurular, “www.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden yapılabilecek. İki tur şeklinde gerçekleştirilecek programın ilkine başvurular 21 Aralık 2020-3 Ocak 2021 tarihleri arasında alınacak ve dersler 28 Aralık 2020-21 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak. İkinci tur başvurular ise 4–17 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacak ve dersler 11 Ocak – 7 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Engelliler için seçeneklerin de oluşturulduğu programa, Braille okumayı bilen görme engelliler ile işitme engelliler de başvuru yapabilecek. Ayrıca görme engellilerin durumlarını gösteren bir raporla başvurmaları halinde “Braille Kur’an-ı Kerim Elif-Ba’sı” ücretsiz adreslerine gönderilecek. İşitme engellilerin eğitimlerinde ise özel hazırlanan Elifba cüzü kullanılacak. Programa kayıt yaptıran işitme engelli vatandaşlar, “https://egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/Documents/Elif-ba.pdf” linki üzerinden kitabın PDF formatına ücretsiz erişilebilecek.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE İL MÜFTÜLÜĞÜ – 28.12.2020