TORUL KÖYLERİ İÇİN VALİ TAŞBİLEK VE KAYMAKAM KARAKAŞ’A ARZIMDIR

Gümüşhane Valisi Sayın Kamuran Taşbilek’in göreve başladığı ilk günlerde söylediği güzel bir söz vardı: “Devletinden razı olan vatandaş profili oluşturmak”

Valimiz; hem bu sözünü sık sık tekrarlıyor, hem de vatandaşlarımızın devletimizden razı olması için mahalle mahalle, ilçe ilçe geziyor.

Sayın Taşbilek; çalışmaları ve samimiyeti ile hem devletinden, hem de valisinden memnun olan vatandaş profilini Gümüşhane’de çoktan oluşturdu bile.

Bu bağlamda; Vali Taşbilek; geçen hafta Torul’da halk buluşması toplantısı düzenledi. Bu toplantıda  Vali Bey’den istenenlerin çoğu köylerle ilgiliydi.

Toplantıda bulunan muhtarlar ve vatandaşların çoğunluğu köylerin yollarının düzeltilmesi ve asfaltlanması isteğinde bulundular.

Valimiz Sayın Taşbilek ve Torul Kaymakamı Sayın Karakaş vatandaşların isteklerini not aldılar. Umarız ki bu istekler bir ay sonra başlayacak 2020 yılı iş mevsiminde karşılığını bulur ve köylerin ihtiyaç ve istekleri yerine getirilir.

Diğer ilçelerimizde olduğu gibi Torul ilçemizin köylerinin de acil pek çok ihtiyacı var.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın 2005 yılında başlattığı KÖYDES projesi sonrası köylerimiz çağ atladı. İhtiyaçların pek çoğu giderildi. Vatandaşlarımız bu güzelliği görüyor, biliyor ve Sayın Erdoğan’a ve yetkililere teşekkür ediyor, dua ediyor.

Bütün yapılanlara rağmen, yine de eksik olan pek çok konu bulunuyor. Her ilçenin coğrafi yapısına göre ihtiyaçlar farklılık arz ettiği için bugün kendi ilçem de olan Torul ilçesinin köylerinde birebir tanık olduğum bir kısım önemli ve acil ihtiyaçları bu vesile ile bir kez daha sıralamak istiyorum.

 1. Demirkapı vadisinde yer alan 7 köyün Karadeniz sahili ile bağlantısını sürekli olarak ve daha kısa zamanda sağlayan 5 kilometrelik Demirkapı  –  Demirciler vadi içi grup yolunun genişletilmesi ve yolun zeminin asfalt veya beton kaplanması.
 2. Torul köylerinin grup yollarının ve köy yollarının asfaltlarının tamamlanması ve yenilenmesi.
 3. Yüksek yamaçlardan geçen grup yollarının ve köy yollarının yol kenarı korkuluklarının yapılması.
 4. Torul’un pek çok köyünde cep telefonları ya hiç çekmiyor, ya da kısıtlı ve kesintili çekiyor. Torul’un tüm köylerinde cep telefonlarının 3G veya üzeri frekanslarda daimi çekmesi için çalışma yapılması.
 5. Köylerde çöplerin alınmasının en az haftalık periyotlarda planlı ve sürekli olması.
 6. Gökkuşağı alabalıkları ile meşhur olan Torul köyleri derelerine balık yasağı levhalarının asılması ve denetimlerin daha sık yapılması.
 7. İmar Kanunu’nda da var olan köylerdeki sağlıksız ve tehlikeli metruk bina ve yıkıntıların köy içlerinden temizlenmesi.
 8. Zermut deresi vadisini Demirkapı deresi vadisine bağlayan ve yaz aylarında sıkça kullanılan Gümüştuğ – Güzeloluk  dağ yolunun zemin bakımının yapılması ve mıcırla kaplanması.
 9. Grup ve köy yollarının iş makinalarıyla temizlenmesi çalışmalarının planlı ve mutat ring dolaşımlı olarak yapılması.
 10. Misafirhanesi ve muhtar evi olmayan köylerimize muhtar evi ve misafirhane yapılması.
 11. Ormanların izinsiz ve gelişigüzel kesiminin engellenmesi için görevlilerce daha sık kontrol ve denetim yapılmasının sağlanması.
 12. Çocuk parkı olmayan köylere park yapılması.

Bütün bu ihtiyaçları sıralarken bir önemli hususu da Sayın Valimizin ve Sayın Kaymakamımızın dikkatlerine arz etmek isterim. O da şudur:

Bu ihtiyaçların birçoğu yıllarca gündeme getirildi. Ama; çoğu kez ilgili kurumların bürokratları olaylara ve ihtiyaçlara vatandaşların gözü ile bakmadıklarından ve “ihtiyaçlı köylü vatandaş empatisi” yapamadıklarından sorunlar çözülmediği için köylü vatandaşların mağduriyeti devam etti. Bu tür bürokratların kendilerine bilgi danışan amirlere de çeşitli saiklerle  “gerek yok… bu işi biz yapamayız… veya yapmayalım….” gibi cevaplar verdiğinin pek çok örneği geçmişte bu ilde yaşanmıştır…

Hem Sayın Valimiz Kamuran Taşbilek’in, hem de Sayın Kaymakamımız Ömer Said Karakaş’ın köylerimizin ihtiyacı olan konuların hem analizinde, hem de imkânların adil dağıtımında gereğini en güzel şekilde yapacaklarına olan inancımız ise tamdır.

Güzel günler dileğiyle.