RAMAZANI VE ORUCU SEVDİREN ESER *RAMAZAN RİSALESİ* - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

17 Eylül 2021 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

RAMAZANI VE ORUCU SEVDİREN ESER *RAMAZAN RİSALESİ*

Son Güncelleme :

17 Mayıs 2018 - 23:42

MÜKEMMEL ORUÇ NEDİR?

“Ve o orucun ekmeli ise, mide gibi bütün duyguları, gözü, kulağı, kalbi, hayali, fikri gibi cihazat-ı insaniyeye dahi bir nevi oruç tutturmaktır. Yani, muharremattan, mâlâyâniyattan çekmek ve herbirisine mahsus ubûdiyete sevk etmektir. Meselâ, dilini yalandan, gıybetten ve galiz tabirlerden ayırmakla ona oruç tutturmak; ve o lisanı, tilâvet-i Kur’ân ve zikir ve tesbih ve salâvat ve istiğfar gibi şeylerle meşgul etmek; meselâ gözünü nâmahreme bakmaktan ve kulağını fena şeyleri işitmekten men edip, gözünü ibrete ve kulağını hak söz ve Kur’ân dinlemeye sarf etmek gibi, sair cihazata da bir nevi oruç tutturmaktır. Zaten mide en büyük bir fabrika olduğu için, oruçla ona tatil-i eşgal ettirilse, başka küçük destgâhlar kolayca ona ittibâ ettirilebilir.”

******

Büyük İslam Alimi Bediüzzaman Hazretleri’nin yazdığı Ramazan Risalesi’ni okumayı her izleyicimize tavsiye ediyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları arsında da yayınlanmış olan  Ramazan Risalesi’nin tamamının PDFsini altta sunuyoruz.

ramazan risalesi

 

image_print