Altan Ekmen’in Yusuf Sadık’ı Anlatan Kitabı Çıktı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

1 Aralık 2023 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Altan Ekmen’in Yusuf Sadık’ı Anlatan Kitabı Çıktı

Giriş Tarihi: 04 Haziran 2021 - 16:02

Son Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 16:03

Eğitimci yazar Altan Ekmen tarafından kaleme alınan “Anadolu’yu Aydınlatanlar Yusuf Sadık” adlı kitap yayımlandı.

Gümüşhane’nin sevilen simalarından eğitimci gazeteci – yazar emekli Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sadık’ın hayatı, fikirleri ve yönetim anlayışının kaleme alındığı 225 sayfalık kitabın düzenlemesini ilahiyatçı yazar Niyazi Karabulut, dizgisini Abdurrahman İleri ve kapak tasarımını Gümüşhane Üniversitesi BESYO akademisyenlerinden Necati Yılmaz yaptı.

Kitabın önsöz yazısını Yusuf Sadık, sunuş yazısını ise Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen kaleme aldı.

YUSUF SADIK KİMDİR?

1938 Gümüşhane Dörtkonak (Edire) doğumlu Yusuf Sadık, ilkokulu kendi köyünde bitirdikten sonra,1956 Erzurum Pulur ilköğretmen Okulundan mezun oldu. Kürtün-Çayırçukur, Merkez-Dörtkonak Köylerinde öğretmen olarak çalıştı. 1962 yılında Bursa Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi, Fen Grubu öğretmeni olarak, Erzurum-Gazi Ahmet Muhtar Paşa Ortaokuluna atanarak orta öğretime intisap etmiş oldu. 1965-1970 yıllarında Gümüşhane Lisesi öğretmenliği ve müdür başyardımcılığı görevlerinde bulundu. 1970-71 de Ankara Polatlı topçu okulunda başlayan eğitimden sonra 28.Tümen’de Topçu Asteğmen olarak askerlik görevini tamamladı.

1971-75 yıllarında Gümüşhane-İmam Hatip Lisesi’nde öğretmen ve Beden Terbiyesi Fahri Bölge Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Daha sonra bu görevlere, Kız Meslek Ticaret lisesi ve Meslek Yüksek Okulu yöneticiliklerinin de eklenmesi ile birçok kurumun tek yönetici olma örneğini başarı ile sürdürdü. Bu başarısı ödülsüz kalmadı, 1982 yılında Gümüşhane İl Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Müdür Yardımcılığına, iki yıl sonra da Müdürlüğüne getirildi. İlk kez uygulanan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüğü Teşkilatının İl düzeyinde yapılanmasına önemli katkıları oldu.

Sadık 1986 da Eskişehir, 1987 de Tunceli, arada Talim Terbiye Kurulu’nda görevlendirme, 1988 de Siirt, 1991 de Bingöl, 1995 de Ağrı Milli Eğitim Müdürlüklerine atandı. Ağrı Milli Eğitim Müdürü iken görevden alınmasını, “bu işin çivisi çıktı” diyerek değerlendirip, 15.02.1998’de emekli oldu.

Emekli döneminde özel yetenekleri doğrultusunda müzik aletleri yapımı ile uğraştı. “Kemençe” üzerinde kafa yordu. Önceki yıllardaki Gümüşhane Gençlik Tiyatrosu, Gümüş Kayak İhtisas Kulübü, THK Şube başkanlıklarında kazandığı deneyimleri ile sivil toplum kuruluşlarındaki etkinliklerini sürdürdü. 2013’de Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı oldu. Halen Demokrat Gümüşhane Gazetesinde yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmakta olan Sadık, Evli ve iki çocuk babasıdır.

image_print

HABERLER