ATATÜRK, 80. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE GÜMÜŞHANE’DE ANILDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

29 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

ATATÜRK, 80. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE GÜMÜŞHANE’DE ANILDI

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2018 - 14:27

Son Güncelleme: 10 Kasım 2018 - 14:32

Gazi, Başkomutan Büyük Önder Atatürk ebediyete intikalinin 80’inci yılı dolayısıyla düzenlenen törenlerle Gümüşhane’de anıldı.

Gümüşhane Valiliği Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Valiz Kamuran Taşbilek, Belediye Başkan Vekili İsmet Çakmak, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş ile siyasi parti temsilcileri, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

Vali Kamuran Taşbilek ve Belediye Başkan Vekili İsmet Çakmak’ın anıta çelenk sunmasının ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından göndere çekilen bayrak yarıya indirildi.

Valilik önündeki törenin ardından Gümüşhane Kültür Merkezi’nde günün önemine ilişkin düzenlenen resim sergisinin açılışı yapıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda okulun Türkçe öğretmeni Ömer Yıldız ve İl Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Yarbay Serdar Çelik günün anlam ve önemine dair konuşmalarını gerçekleştirdi.

Atatürk konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken birinci olan öğrencilere ödüllerini vermek üzere kürsüye gelen Vali Taşbilek, Atatürk’ün hayatı incelendiğinde adanmışlık, mücadele ve kuruculuk fikrinin ön plana çıktığını söyledi.

Konuşmasında Türk milletinin kahraman evladı ve büyük lider Gazi Mustafa Atatürk’ü rahmet, minnet ve şükranla yad ettiğini kaydeden Vali Taşbilek: “Ömrünün hiçbir noktasında kendine ayırdığı zaman yok denecek kadar az. Tamamıyla milletine adanmış bir ömür. Bir diğeri de mücadele. Ömrü hep milletine hizmet noktasında mücadeleyle geçti. Bir diğeri de kuruculuk fikri. Atatürk askeri liseden itibaren kendi modellerini oluşturmuş ve kuruculuk fikri üzerine çok önemli çalışmalar yapmış. Sonunda da sonsuza kadar yaşatacağımız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmakla, belirli bir noktaya getirmekle ömrünü geçirmiş büyük bir lider. Allah’a şükürler olsun ki düşmanlarının bile hayranlıkla baktığı bir lidere sahibiz. 20.yüzyılın en büyük lideri. Büyüklüğü tartışılmayacak çok büyük bir lider. Emanetinin emanetimiz olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Yolunun yolumuz olduğunu da herkesin bildiğini idrak ediyoruz. Çocuklarımız birlik içerisinde, sevgiyle, saygıyla, dahili ve harici bütün düşmanlara karşı üzerimize oynanan oyunlara karşı Atatürk’ün açmış olduğu yolda doğru beslenerek birbirinin elinden tutarak hiç kimseye fırsat vermeyecekler” dedi.

Atatürk’ün hayatını konu alan ve büyük beğeni toplayan oratoryo gösterisinin ardından program sona erdi. Programın ardından öğrenci ve öğretmenleri tek tek tebrik eden Vali Kamuran Taşbilek ve protokol mensupları öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

(Kaynak: Gümüşhane Valiliği İnternet Sitesi)

image_print

HABERLER