Bahçeli: “Hükümetin İzlediği Ekonomi Politikası Doğrudur” - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Bahçeli: “Hükümetin İzlediği Ekonomi Politikası Doğrudur”

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2021 - 7:48

Son Güncelleme: 24 Kasım 2021 - 7:49

MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli, 23 Kasım 2021 Salı günü partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmanın bir bölümünü son günlerde ülkenin gündemi olan ekonomik konulara ayırdı.

 “Siyasette anı veya günü kurtarma telaşına bugüne kadar hiç kapılmadık, hiç de aklımızdan geçirmedik” diyen MHP lideri Bahçeli, şunları kaydetti:

Türkiye faiz kamburundan kurtulmalıdır

“Türkiye, faiz kamburundan kurtulmalıdır. Faiz, uzun vadede üretim sistemine büyük hasarlar vermektedir. Ülkemiz şu anda dünyada faiz oranın yüksekliği açısından ilk on ülkeden biri, Avrupa’nın da zirvesindedir. Faiz geleceğimizden çalmaktadır. Bize göre hükümetin izlediği ekonomi politikası doğrudur.”

Bittik, tükendik, yandık, mahvolduk demek felaket tellallığıdır, kötü niyetliliktir

“Bittik, tükendik, yandık, mahvolduk demek felaket tellallığıdır, kötü niyetliliktir. Türkiye ekonomisi için 1980-2020 dönemi verileriyle ulaşılan sonuca göre faiz oranı ve enflasyon arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmuştur. Akıntıya karşı kürek çekmek, Neo-Liberal iktisat akımının alışkanlıklarıyla milletimize karamsarlık servis etmek vatan sevgisiyle bağdaşmayan bir sorumsuzluktur.”

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı tartışmaya açılmalıdır

“Geldiğimiz bu aşamada, yeni yönetim sistemi kapsamında Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunu mutlak surette tartışmaya açmak hem demokrasinin hem de milli iradenin gereğidir. İMF ve faiz lobisinin oyunlarıyla daha fazla mesafe alamayacağımız ortadadır. Davul hükümetin boynundayken, tokmağın başkalarının elinde olması kabul edilemez bir çarpıklıktır. Özerk ve bağımsız kurumlar milli iradenin üzerinde olamaz, olmamalıdır. Hesabı veren siyasettir, kararı veren de siyaset olmalıdır. Geçtiğimiz Cuma günü, Resmi Gazete üzerinde spekülasyon yapıp güvensizliği kamçılayanların, insanlarımızı gece nöbetine sokanların geçmişte kimin lehine faaliyet gösterdikleri şimdi daha iyi anlaşılmıştır.”

Korku üreterek siyaset yapıyorlar

CHP, İP ve diğerlerinin yalnızca eleştirerek, ekonomi etrafında korkular üreterek siyaset yapmaları acziyetlerinin ve çaresizliklerinin göstergesidir. Nasıl bir ekonomi politikası takip edecekleri belli değildir. Nasıl bir kamu maliyesi tasavvuru içinde oldukları net değildir.”

KAYNAK: MHP GENEL MERKEZİ İNTERNET SİTESİ – 23.11.2021

image_print

HABERLER