Başkan Çimen; GÜMSAŞ Evleri İçin TOKİ İle Varılan Mutabakatı Basınla Paylaştı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Başkan Çimen; GÜMSAŞ Evleri İçin TOKİ İle Varılan Mutabakatı Basınla Paylaştı

Giriş Tarihi: 08 Mart 2024 - 21:10

Son Güncelleme: 08 Mart 2024 - 21:10

Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Belediyesi’nin şirketi tarafından yapımına başlanan fakat ekonomik şartlar yüzünden tamamlanamayan GÜMSAŞ Yaşam Evleri konusunda TOKİ ile mutabakata varılan görüşmenin ayrıntılarını basın toplantısında açıkladı.

Belediye Başkanı Ercan Çimen, GÜMSAŞ Yaşam Evleri inşaat sahasında incelemelerde bulunmak üzere Gümüşhane’ye gelen TOKİ yetkilileri ve GÜMSAŞ’taki hak sahipleriyle başkanlık makamında bugün basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda yaptığı açıklamada uzun süredir yaptığı üst düzey girişimlerin çözüm noktasında sonuç verdiğini ve mevcut inşaat sahasının arkasındaki alanın TOKİ’ye satılarak oradan elde edilecek gelirle ön tarafta başlanan konutların bitirileceğini kaydeden Başkan Çimen, bu süreçte kamuoyunda oluşturulan dedikodulara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

TOKİ’nin Gümüşhane’de daha önce kuralarını çektiği 250 ve 130 dairelik projelerini Belediye’den satın alacağı GÜMSAŞ konutlarının arka bölgesindeki alana yapacağını ifade eden Başkan Çimen, “Şu anda yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Bunu farklı şekilde kullanmak isteyenler var. Bundan nemalanmak isteyenler var. Sözümüz senettir. Ben Cumhurbaşkanımı burada temsil ediyorum. TOKİ Başkanımızın da selamı var. TOKİ’ye bu alanın satışı için başvurumuzu yaptık. Yukarıdaki 60 bin metrekarelik alanda TOKİ kendi imarıyla, kendi mimarisiyle, kendi çalışmasını yapacak. Yani biz o araziyi TOKİ’ye satacağız, oradan elde ettiğimiz gelirle ön blokları bitirmiş olacağız. Bütün hak sahipleri de öndeki bloklara gelmiş olacak. Bunu bu şekilde çözeceğiz. TOKİ’den en az 500 kişilik bir de cami istedik.

Ankara’dan gelen 3 kişilik TOKİ heyetinin alanda incelemelerde bulunduğunu ifade eden Başkan Çimen, “Gümüşhane’de burayı yapabilecek bir müteahhit yok. Biz de bu konuyla ilgili talebimizi resmi yazıyla TOKİ’ye ilettik ve heyet gelerek incelemelerde bulundu. Öndeki blokların tamamının yüzde 100’ü Belediye’ye ait olan şirket tarafından yapılacak. Arkada kalan yaklaşık 60 bin metrekarelik alanın ifrazını yaparak TOKİ’ye satıp oradan elde edilecek finansla öndeki konutları bitireceğiz. Şu anda 170 tane bizim konut sahibimiz var. Onlara ve yer sahibi olan vatandaşlarımıza buradaki bloklar yetiyor” diye konuştu.

Benzer durumun Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde yaşandığını ve bu şekilde bir çözüm yoluna gidildiğini hatırlatan Çimen, “Yalanla, dolanla, vatandaşın kafasını karıştıracak bir şeyle biz yola çıkmadık. Yaparsa AK Parti yapar, yaparsa Cumhurbaşkanımız yapar, yaparsak biz yaparız. Bu durum yalnızca Gümüşhane’de olmadı. Ordu’da da var. Kayseri’nin birkaç ilçesinde de var. TOKİ şu anda ilk etapta deprem bölgesinde. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Burada farklı hayaller görmeye gerek yok. Biz bu işi de Allah’ın izniyle başaracağız. En kısa zamanda da burayı başlayıp bitireceğiz. Belki TOKİ’den daha önce bitireceğiz. TOKİ arka kısımda, biz ön kısımda çalışacağız” ifadelerini kullandı.

image_print

HABERLER