BU SERGİYLE ÇAYIN SOSYALLEŞMEDEKİ ÖNEMİ ANLATILIYOR - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Temmuz 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

BU SERGİYLE ÇAYIN SOSYALLEŞMEDEKİ ÖNEMİ ANLATILIYOR

Giriş Tarihi: 08 Kasım 2019 - 23:51

Son Güncelleme: 08 Kasım 2019 - 23:51

Gümüşhane Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde  “Çay İçme Kültürünün Kişilerarası İletişime Katkısı” temalı önemli bir fotoğraf sergisi de açıldı.

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülsüm Çalışır’ın Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında yürütücülüğünü yaptığı “Çay İçme Kültürünün Kişilerarası İletişime Katkısı” başlıklı çalışmanın bir çıktısı olarak hazırlanan fotoğraf sergisi, katılımcıların beğenisine sunuldu.

Doç. Dr. Çalışır sergi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada uluslararası bir kongre kapsamında kendilerine böylesi bir sergiyi açma fırsatı verdikleri için Rektör Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Zeybek’e teşekkür etti.

Kişilerarası iletişimde çayın önemine vurgu yapan Çalışır, çaysız sohbetlerin aysız gökyüzüne benzediğini dile getirerek, kişilerarası iletişim söz konusu olduğunda çay içme geleneğinin ön plana çıktığını ve çayın sohbetin devamını sağladığına dikkat çekti.

Adı geçen sergide çalışmanın yürütücüsünün yanı sıra, araştırmacılar Öğr. Gör. İhsan Türkal, Öğr. Gör. Burak Türten, Arş. Gör. Dr. Elif Kütükoğlu ve doktora öğrencisi Caner Özarslan’ın fotoğrafları sergileniyor.

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise gündelik hayatın vazgeçilmez bir içeceği olan çayın bilimsel bir çalışmaya dönüştürülmesi ve bunun da fotoğraflarla zenginleştirilerek, sergide sunulmasının ilgi uyandırıcı olduğunu vurguladı. Zeybek şunları söyledi:

“Çay, bizim kültürümüz için çok önemli bir yere sahiptir. İlk kez 1920’li yıllarda Ali Rıza Ertem hocamız çayı Batum’daki bir arazi incelemesi sırasında görüp, oradaki iklim ve hava şartlarının da bizim Doğu Karadeniz kıyılarına çok benzediğini ve bu nedenle de buradaki alanlarda da çayın yetiştirilebileceğini fark etmiş, böylelikle çayı bizim hayatımıza ve kültürümüze kazandırmıştır. Bu anlamda her gün hayatın içinde olan, kültürümüzün bir uzantısı olan alışageldiğimiz bu içeceğin bir çalışma konusu olarak değerlendirilmesi gerçekten ilgi çekici bir durum. Çayın, sohbetsiz tadı çıkmaz. Çalışmanın yürütücülüğünü üstlenen hocamız da bu düşünceden yola çıkarak böylesi bir çalışmaya imza atmış. Sosyal bilimler alanında düzenlediğimiz bu kongremizde böyle bir sergi ile etkinliğe dahil olan, kongremize renk katan ve sergiye fotoğrafları ile katkı sunan hocalarımızı tebrik ediyorum”

KAYNAK: GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ – 8.11.2019

image_print

HABERLER