Demans hastası olan eve bayram ziyaretleri - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Demans hastası olan eve bayram ziyaretleri

Giriş Tarihi: 01 Mayıs 2022 - 18:59

Son Güncelleme: 01 Mayıs 2022 - 18:59

Dr. Sevda Sarıkaya

Bayrama az zaman kaldı. Her bayram öncesi bu konuda yazmaya özellikle dikkat ediyorum. Alzheimer hastası ile yaşamayan bireyler bu dönemlerin ne denli zor olduğunu tahmin edemezler. Hasta yakınları durumu en yakından tecrübe edenler olduğu için en büyük sıkıntıyı da onlar yaşarlar. Alzheimer hastaları ile kaliteli bir yaşam sürdürebilmenin kilit noktası alıştıkları düzeni değiştirmemektir. Bayramlar ise düzenin en kolay bozulabildiği zaman dilimleridir. Bu zamanı doğru davranış biçimlerini benimseyerek ve bazı önemli noktalara dikkat ederek değerlendirirsek hem hastalarımız hem de yakınları zorluk yaşamazlar. Bu nedenle her bayram öncesi bu konuya değinmek sosyal bir zorunluluk benim için. Bayramlar Alzheimer hastalarının geçmişteki güzel anılarını tazelemeleri için de bir fırsattır. Aşağıda sıralayacaklarıma dikkat edildiğinde hem hastalar hem de hasta yakınları keyifli bir bayram yaşayabilirler. Hepinize şimdiden mutlu bayramlar diliyorum.

• Bayramın her gününe belli sayıda ziyaretçi kabul edilmeli. Bir gün içerisinde çok yoğun ziyaretçi planlanmamalı.

• Ziyaretin süresi kısa tutulmalı. Bir saati aşmamalı.

• Kalabalık bir ziyaretçi grubu oluştuğunda yanında en sevdiği kişilerden birisi kalacak şekilde hasta sakin, sessiz ve alışkın olduğu bir odaya alınmalı

• Hastanın gün içi düzeni bozulmayacak şekilde ziyaretler düzenlenmeli. Yemek saatleri ve eğer varsa gün içi uyku saati değişmemeli.

• Gelen ziyaretçilerle birlikte beslenme alışkanlıkları ve düzeninin değişmesine müsaade edilmemeli. Çok fazla tatlı, hamurlu yiyecekler ve et yenmemeli.

• Ziyaretçiler ‘’Beni tanıdın mı?’’, ‘’Bu kim?’’, ‘’Unuttun mu?’’, ‘’Şu olayı hatırladın mı?’’ şeklindeki sorulardan kaçınmalı. Hastanın bir şeyleri unuttuğunu fark ettiklerinde onun utanmasına izin vermeden cümleyi tamamlamalı ya da konuyu değiştirmeli.

• Hastanın hoşlanmadığı, daha öncesinde hastayla kötü bir anısı olan ziyaretçiler mümkünse kabul edilmemeli, ya da hastanın olmadığı bir ortamda ağırlanmalı, hastayla muhatap edilmemeli.

• Hastanın uyku düzeni değişmemeli.

• Mümkünse gece yatmaya misafir kabul edilmemeli. Gece yatıya kabul edilecekse de ancak hastanın birinci dereceden yakınları olmalı.

• Gün içerisinde mümkünse hastanın dışarı çıkıp hava alması sağlanmalı.

AKTİF KAYNAK LİNK:

https://www.sevdasarikaya.com.tr/articles/demans-hastasi-olan-eve-bayram-ziyaretleri

image_print

HABERLER