DÜNYACA MEŞHUR GÜMÜŞHANE BALI MARKALAŞTI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

29 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

DÜNYACA MEŞHUR GÜMÜŞHANE BALI MARKALAŞTI

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2019 - 11:11

Son Güncelleme: 29 Ocak 2019 - 11:11

Dünyaca meşhur Gümüşhane Balı, Gümüşhane İŞGEM’deki tesislerde dolum ve paketlenmeye başlandı.

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Gümüşhane Arı Yetiştiricileri Birliği’nin Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) destekleriyle “Gümüşhane Balının Marka Yolculuğu” projesi kapsamında hayata geçirilen Bal Dolum ve Paketleme Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezinde  (İŞGEM) kurulan Bal Dolum ve Paketleme tesisinin açılışı yapıldı. İşletme Kayıt Belgesi verilerek Arı Yetiştiricileri Birliği’ne devredildi.

Türkiye’nin bal kalitesi en yüksek iller arasında Gümüşhane’nin olduğunu ifade eden Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane’nin gerek arıcılık yönünden, gerekse flora zenginliği bakımından bölgede önemli bir yer tuttuğunu belirterek, bu flora zenginliği ile kirlenmemiş olan kaynaklarımız da dikkate alındığında ilimizde üretilen balın organik bal olarak pazarlanması için önemli bir fırsat olduğu belirtti.

Müdür Birşen, 2018 yılında Arı Yetiştiricileri Birliği ile yapılan proje kapsamında Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezinde  (İŞGEM) faaliyete geçen Bal Dolum ve Paketleme tesisinde Arı Yetiştiricileri Birliğince son derece hijyenik koşullarda kendi markalarıyla bal dolumu ve paketlemesi gerçekleştirecektir. Bal dolum tesisinin İlimize ve arıcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum diye konuştu.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında yürütülen “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında son üç yılda arıcılık projesinden yararlanan 69 genç çiftçimize 2 milyon 70 bin TL hibe desteği verildiğini ifade eden Birşen, arılı kovan desteklemelerinde son üç yılda 419 arıcıya 1 milyon 162 bin TL, organik arıcılık yapan 23 üreticiye ise 385 bin TL destek sağlanarak toplam da 3 milyon 617 bin TL destek sağlandığını belirten Birşen, Bu projenin uygulanmasında bize her türlü desteği veren başta Sayın Valimiz olmak üzere Milletvekillerimize, DOKAP İdaresi Başkanlığına ve Arıcılar Birliğine üreticilerimiz adına şükranlarımızı sunuyorum dedi.

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Niyazi Gül ise bal dolum ve paketleme tesisiyle Gümüşhaneli arıcıların daha rahat bir şekilde satış yapabileceklerini ifade ederek, “ilimiz arı yetiştiriciliği ve dolayısıyla bal üretimi için uygun bir coğrafi yapı ve iklime sahiptir. Flora çeşitliliği ve çokluğu bakımından en uygun alanlara sahip ender illerden birisidir” dedi.

Üye sayılarının 560, kovan sayılarının da yaklaşık 75 bin olduğunu, Gümüşhane’de yıllık bal üretim ortalamasının iklime bağlı olarak 800-1000 ton arasında olduğunu ifade eden Gül, Bu rakam gezginci arılarla bin 500 tonu bulmaktadır dedi.

image_print

HABERLER