ECZACI V. SONER BAŞER AÇIKLADI GÜMÜŞHANE’DE MASKELER 1 LİRA 50 KURUŞTAN SATILACAK - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

16 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

ECZACI V. SONER BAŞER AÇIKLADI GÜMÜŞHANE’DE MASKELER 1 LİRA 50 KURUŞTAN SATILACAK

Giriş Tarihi: 05 Nisan 2020 - 21:33

Son Güncelleme: 05 Nisan 2020 - 21:40

Trabzon Eczacı Odası Gümüşhane İl Temsilcisi Vedat Soner Başer yaptığı açıklamada Gümüşhane’de maske sıkıntısı çekilmeyeceğini bildirdi.

Eczacı Vedat Soner Başer, önümüzdeki salı gününden sonra belgeli üretim yapan bir firma tarafından üretilen maskelerin Gümüşhane’de tüm eczanelerde 1.50 tl den satılacağını açıkladı.

Vedat Soner Başer açıklamasında 18. Bölge Trabzon Eczacı Odası Başkanı Eczacı Çetin Kansız tarafından yapılan yazılı açıklamayı da paylaştı.

Konu ile ilgili Trabzon Eczacılar Odası’ndan yapılan yazılı açıklama şöyledir:

“Kamuoyuna  Covid-19 salgını tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizdede halkımızın sağlığını ve yaşamını hiç görülmemiş derecede tehlikeye sokmuştur.

Bu süreçte biz eczacılar ve beraber görev yaptığımız eczacı teknisyenlerimiz görevi  başındaki hekim,hemşire ve diğer tüm sağlık çalışanı paydaşlarımızdan sonra yüksek risk altında halkımıza hizmetten geri durmayan meslek mensuplarıyız .Cephedeyiz ve bu beladan halkımız tamamen kurtulana kadar da bir adım geri atmadan yeminimizin gereğini yapmaya devam edeceğiz.

Son günlerde malumunuz maske konusu neredeyse adı maske savaşlarıyla anılacak derecede gündemi meşgul etmektedir. Maalesef eczanelerimize 2019 yılında 70 kuruşa maske alırken, bir anda aynı maskeleri 3Lira 75 kuruştan temin etmek zorunda kaldık. Hiç bir meslektaşımızda bu maskeleri eczanelerine yüklü miktarda alıp bulundurmaz. Acı olan haftanın 7 günü 24 saat’i her bir bireyimizin ulaşıp hizmet alabileceği eczaneler günah keçisi yapıldı. Bir çok meslektaşımız bu fahiş fiyatlarla maske alıp satmak istemedi. Hatta sayın sağlık bakanımızın maske fiyatlarının normal bir seviyeye düşeceği açıklamasından sonra biz de üyelerimizden beklemelerini talep ettik. Fakat gördük ki üretilen maskeler öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarına yetebildi.

Son günlerdede nerede ,hangi şartlarda üretildiği belli olmayan maskeleri pazarlamak için hiç hayatında maske görmemiş insanlar piyasada maske satmaya başladı. Bazı merdiven altı üretim yerlerinde maskelerin nasıl üretildiğinin görüntüleri de  bizi dehşete düşürmüştür.

18. Bölge Trabzon Eczacı Odası  olarak yaptığımız çalışmalar sonunda  belgeleri mevcut bir firmayla Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane illerimizde eczanelerimiz tarafından  halkımıza maskeyi 1Lira 50 kuruştan ulaştıracak şekilde anlaştık.

Salı gününden sonra odamıza bağlı dört ilde maske sorunu yaşanmayacağını Umut ediyorum. Lütfen ne olduğu belli olmayan maskelerden vatandaşımız uzak dursun.

Ticaret bakanlığının  bölgemizde yaptırdığı  denetimler sonucunda Rize’de 1 ,Trabzon’da 2 meslektaşımıza yazılan cezalarla ilgili hukuki süreçte başlatılmıştır.

Sosyal medyada ve diğer platformlarda konu ile ilgili Bilgi sahibi olmadan hakaret vari yorumları ve yazılan cezaları reddediyorum. HalkımIzın dün olduğu gibi bugün de, yarın da her zaman en yakın sağlık danışmanı olmaya devam edeceğiz. Lütfen Devlet’in koyduğu kurallara uyunuz. Evde kalın ,Hayat evde güzel.

18.Bölge Trabzon Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına Oda Başkanı Ecz.Çetin Kansız

image_print

HABERLER