Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Furkan Kurt, Kene Hastalığı İle İlgili Açıklama Yaptı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

29 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Furkan Kurt, Kene Hastalığı İle İlgili Açıklama Yaptı

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2024 - 19:17

Son Güncelleme: 16 Nisan 2024 - 19:17

Gümüşhane Devlet Hastanesi  Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Furkan Kurt, kenelerden bulaşan  ’Kırım-Kongo kanamalı ateşi” (KKKA) hastalığı ile ilgili açıklama yaptı.

Dr. Ahmet Furkan Kurt’un açıklaması şöyledir:

“Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan bir virüs nedeniyle oluşan ateş, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır hastalık durumunda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölüme neden olabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Vakalar kenelerin aktifleştiği ilkbahar ve yaz aylarında görülmektedir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’nin başlıca bulaşma yolu hastalık etkenini taşıyan kenelerin insan vücuduna tutunmasıdır. Hastalık genellikle insan vücuduna kenenin tutunmasından 1-3 gün (en fazla 9 gün) sonra görülmektedir.

Bu hastalıktan korunmak için etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya hastalık sırasında kullanılacak spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Hastaların şikayetlerine yönelik destek tedavisi uygulanmaktadır.

KKKA hastalığının etkin bir tedavi olmadığı için korunma önlemleri oldukça önemlidir. Başlıca önlemler;
• Tarla, bahçe, orman, piknik alanları gibi kene açısından riskli alanlara gidilirken mümkün olduğunca vücudu örten açık renkli giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine yerleştirilmelidir.
• Riskli alanlardan döndükten sonra kişiler vücutlarında kene olup olmadığını kontrol etmelidir.
• Kene vücuda tutunmuşsa hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak kaydıyla kenenin vücuda tutunduğu en yakın yerden uygun bir malzeme (bez, eldiven, naylon poşet gibi) aracılığıyla tutularak kene çıkarılmalıdır.
• Kene tutunan kişiler kendilerini hastalık belirtileri yönünden 10 gün boyunca dikkatlice izlemeli ve şikayet gelişmesi halinde derhal sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.
• Eğer kişi keneyi kendisi çıkaramıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna hızlıca başvurmalıdır.
• Vücuda tutunan kene üzerine sigara basmak veya alkol, kolonya, gaz yağı, deterjan gibi maddeler dökmek kenenin kusmasına yol açarak virüsün kan emdiği kişiye daha kolay bulaşmasını sağlayacağı için yapılmamalıdır.
• Kene çıkarıldıktan sonra ise tutunma bölgesine antiseptik solüsyonlar sürülmelidir.

Keneyi hafife almayın, tedbiri elden bırakmayın!

image_print

HABERLER