GESOB BAŞKANI BEYLER KARA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

29 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GESOB BAŞKANI BEYLER KARA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2020 - 11:23

Son Güncelleme: 30 Mayıs 2020 - 11:28

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beyler  Kara, COVİT 19 da en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarımızın mağduriyetlerini asgari seviyeye indirebilmek için teşkilat olarak büyük çaba gösterdiklerini belirtti.

Kara; TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile yapılan tele konferans toplantısı sonrasında Genel Başkan Palandöken’in  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazdığını belirtti.

Başkan Kara; Esnaf ve sanatkârların yaşadığı sorunları bölge bölge ve il il masaya yatıran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in ülke genelindeki 82 Birlik ve 13 Federasyon başkanları ile tele konferans üzerinden bir toplantı gerçekleştirdiğini söyledi.

Gerçekleştirilen toplantıda korona virüsle mücadele sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlar masaya yatırılarak, korona virüsten dolayı genelge ile faaliyetlerine ara verilen esnaf ve sanatkarlar ile salgından dolayı iş yapamayan esnaf için çözüm yolları arandı.

Başkanlarla birebir diyalog kurarak bölge esnafının taleplerini bir bir not alan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sorunların çözümü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir talep mektubu yazdıklarını belirtti.

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beyler  Kara: “Gümüşhane’deki esnafımızın ve sanatkarımızın bu süre içerisinde yaşadığı sıkıntıları sayın genel başkanımıza aktardım. Genel başkanımız bütün birlik ve federasyon başkanlarının ilettiği sıkıntıları tek tek not ederek bu sorunların çözümü için Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup yazdı” dedi. 

ESNAF VE SANATKARLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazılan  talep mektubunda TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Birlik ve Federasyon Başkanları tarafından korona virüsten en çok etkilenen kesim olan esnaf ve sanatkarlara yönelik şu talepleri dile getirdi:

1- Mücbir sebeple iş yerlerini kapatan esnaf ve sanatkarlara nakdi yardım yapılmalı.

2- Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren ticari araçlar için salgın süreci boyunca akaryakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı.

3- Salgın döneminde elektrik ve doğal gaz faturaları Cumhurbaşkanı kararıyla  en az 3 ay süreyle vade farksız ertelenmeli.

4- Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı.

5- Vergi, SSK ve Bağ-kur prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. En önemlisi sağlık hizmeti alan esnafa ilaç desteği de verilmeli.

6- Bu dönemde iş yeri kapalı esnafa kira desteğinin yanı sıra  stopaj vergisi kaldırılmalı.

7- 65 yaş üstü esnaf ve sanatkârların işyerlerini açmaları yönünde adım atılmalı. Bir de 20 yaş altındaki çırak ve kalfaların çalışarak ekonomiye katkı sağlayabilmesi için çözüm bulunmalı.

8-Ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan düğün sezonunun kaçırılmaması ve 415 meslek dalını ilgilendiren düğünlerin kır düğünü  şeklinde yapılmasına mutlaka izin verilerek piyasaların canlanmasına imkân tanınmalıdır.

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beyler  Kara: “Ümit ediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız ve devletimizin diğer yetkili makamları bu sorunları çözecek adımları kısa sürede atacaklardır” dedi.

KAYNAK: Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği – 29.05.2020

image_print