GLUTENSİZ UN FABRİKASI GÜMÜŞHANE’DE ÜRETİME BAŞLADI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

18 Temmuz 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GLUTENSİZ UN FABRİKASI GÜMÜŞHANE’DE ÜRETİME BAŞLADI

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2019 - 21:43

Son Güncelleme: 12 Kasım 2019 - 21:46

KAYNAK: GÜMÜŞKOZA GAZETESİ – 12.11.2019

Geçtiğimiz temmuz ayı içerisinde Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Öbektaş Beldesi’nde “Tamtarım A.Ş.” tarafından temeli atılan glutensiz un fabrikası hizmete girdi.

Tamtarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Gürsoy; Türkiye’de yaklaşık 700 bin çölyak hastası olduğunu, bu hastaların glutensiz gıdalara ulaşımının zor, fiyatlarının da yüksek olduğunu belirterek bu nedenle Türkiye’de üretilmeyen glutensiz unu üretiklerini ifade etti.

Karabuğday (Greçka) Nedir ?

Karabuğday, ülkemizde yetiştiriciliği çok yeni olan Fagopyrum esculentum Moench. familyasından bir bitkidir. Yetiştirilen bölgenin iklimine göre 3-4 ay gibi kısa sürede elde edilebilir.

Unu ve danesi gluten içermeyen karabuğday çölyak hastalarının kullanımına en uygun tahıl cinsidir. Karabuğday unu ile ekmek yapılabilir, lezzet arttırıcı olarak tüm hamur işlerine eklenebilir, danesinden pilav yapılabilir.

Buğday alerjisi teşhisi konulan bir çok kişideki hassassiyet buğdaydaki yoğun gluten’e karşıdır. Bu alerjiye sahip olanlar, buğdaya göre gluteni daha az olan çavdar, arpa ve yulaf unlarını tercih edebilecekleri gibi karabuğday unu’nu da tercih edebilirler.

Yapılan araştırmalar; “kara buğday”ın düzenli tüketilmesi halinde fazla kiloları azalttığı, damarları esnekleştirdiği ve yüksek kan basıncının düzenlemesine yardımcı olduğu yönündedir.

Kara buğday; çölyak rejimine uygundur. Gluten içermez. Çölyak ekmeği ve diğer unlu mamulleri de un yerine kullanılır.

KAYNAK LİNKİ: http://gumuskoza.com.tr/haber-ilk-glutensiz-un-fabrikasi-uretime-basladi-28908.html

image_print

HABERLER