GTSO’DAN BİR BAŞARI DAHA… - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GTSO’DAN BİR BAŞARI DAHA…

Giriş Tarihi: 09 Aralık 2019 - 21:56

Son Güncelleme: 09 Aralık 2019 - 21:57

GÜMÜŞHANE ŞEKER FASÜLYESİ COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN OLARAK TESCİLLENDİ

Gümüşhane Şeker Fasulyesi Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumu(TPE) tarafından Coğrafi İşaretli ürün olarak tescillendi.

GTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane Şeker Fasulyesinin Coğrafi İşaretli ürün olarak tescil edilmesi ile ilgili tüm süreçleri başarı ile tamamladıklarını ve Gümüşhane Şeker Fasulyesinin Gümüşhane’ye  özgü  Coğrafi İşaretli ürün olarak tescil ettirdiklerini söyledi.

Gümüşhane Şeker Fasulyesi’nin Coğrafi İşaretli ürün olarak tescil edilme süreci ve yapılan çalışmalar hakkında  da bilgi veren GTSO Başkanı İsmail Akçay, Coğrafi İşaret Belgesi’nin geleneksel bilgi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yöresel bir marka haline getirilmesi için çok önemli olduğunu  belirterek,  Coğrafi işaret amblemine sahip  ürünlerin, benzerlerinden kolayca ayrılabildiğini ve  diğer ürünlere göre  daha rahat ve yüksek değerle pazara sunulabildiğine  dikkat çekti.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak atalarımızdan bizlere miras bırakılmış lezzet kültürümüzün ve şehrimize özgü ürünlerin pazarlama gücünü artırmak ve gerçek üreticilerini koruma altına alarak kırsal kalkınmaya öncülük etmek amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Akçay: ‘Gümüşhane Şeker Fasulyesi’nin tescil edilmesi odamız tarafından yürütülen önemli çalışmalardan bir tanesiydi. Tüm işlem süreçlerini yakından takip ederek kamuoyu ile de paylaştık. Sonunda tescil süreci başarı ile tamamlandı ve Gümüşhane Şeker Fasulyesi Coğrafi İşaretli ürün tescil edilerek tescil belgesi odamıza ulaştı. Şehrimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

 ‘TESCİLLİ ÜRÜN SAYIMIZ 7 YE ULAŞTI’

Şehrimizde bu güne kadar tescil edilmiş ve Coğrafi İşaret belgesi almış ‘Gümüşhane Dut Pestili’, ’Gümüşhane Kömesi’, ’Gümüşhane Ekmeği’, ’Gümüşhane Sironu’, ‘Kelkit Zilli Kilimi’, ‘Kürtün Araköy Ekmeği’ ve  ‘Gümüşhane Şeker Fasulyesi’, olmak üzere 7 adet ürünümüz bulunuyor ve yine odamız tarafından müracaatı yapılmış iki yöresel ürünümüzün daha Coğrafi İşaret belgesi alması için çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah bu ürünlerimizin de tescili tamamlandığında coğrafi işaretli ürün sayımız dokuza ulaşmış olacak’ ’ifadelerini kullandı.

KAYNAK: GTSO BASIN BİRİMİ – 9.12.2019

image_print

HABERLER