GÜFA ÜYELERİ BAKANLIK DESTEĞİ ALMAYA BAŞLADI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

16 Temmuz 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜFA ÜYELERİ BAKANLIK DESTEĞİ ALMAYA BAŞLADI

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2019 - 2:54

Son Güncelleme: 12 Kasım 2019 - 2:57

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi ve Gümüşhane Üniversitesi Film Atölyesi (GÜFA) üyesi Hasan Erdoğmuş bir ilke imza atarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belgesel film desteği almaya hak kazandı.

“Merkeb-i Mesai” isimli filmin çekimleri Bakanlık tarafından sadece sayılı sinemacılara verilen fon ile Mardin’de tamamlandı. Filmin görüntü yönetmenliğini GÜFA Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten üstlendi.

Üniversitemiz Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Hasan Erdoğmuş’un belgesel film projesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 628 proje arasından seçilerek, Belgesel Film Yapım Desteği almaya hak kazandı.

Erdoğmuş’un yönetmenliğini üstlendiği film Gümüşhane Üniversitesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ilk filmi olma özelliği taşıyor. Erdoğmuş aynı zamanda 2016 yılında üniversitemizin ilk belgesel filmi olan “İsterdim” isimli filmi çekmiş ve üniversite tarihimizin ilk sinema ödülünü kazanmıştı.

Çekimleri Mardin’de gerçekleşen “Merkeb-i Mesai” adlı belgesel film üniversite bünyesinde ilk defa Bakanlık tarafından verilen destek ile tamamlanan belgesel film olma özelliği taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sayılı sinemacıya verilen film fonu ile çekimleri on beş günde tamamlanan “Merkeb-i Mesai” adlı belgeselin görüntü yönetmenliğini GÜFA Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten yaparken, filmin yönetmenliğini ise Hasan Erdoğmuş üstlendi. Filmde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü 4. sınıf öğrencisi Mehmet Emin Yücel ise yönetmen yardımcısı olarak görev aldı.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Halil İbrahim Zeybek konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

 “İletişim Fakültemizin öğrenci ve hocalarının başarıları her daim göğsümüzü kabartıyor. Her geçen gün yeni başarı haberleri almak, en büyük mutluluk kaynağımız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği sınırlı sayıdaki desteğe layık görülmek gerçekten büyük onur. Öğrencimizi bu başarısından dolayı yürekten tebrik ediyorum. GÜFA Koordinatörü hocamız Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten’i de ayrıca tebrik ediyorum. İletişim Fakültesi’nin pek çok platformda adının duyulmasındaki katkıları takdire şayandır. Fakültemizdeki güzel gelişmeleri mutlukla izliyoruz. Emek veren, katkı sunan herkese sonsuz teşekkür ediyorum, öğrencilerimizin başarılarının daim olmasını temenni ediyorum.”

“Merkeb-i Mesai” isimli filmin, 2020 yılında Gümüşhane Üniversitesi adına film festivallerinde yarışması öngörülüyor.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ

image_print

HABERLER