GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ’NDE BRONKOSKOPİ ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

26 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE DEVLET HASTANESİ’NDE BRONKOSKOPİ ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2019 - 14:22

Son Güncelleme: 20 Kasım 2019 - 14:22

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde girişimsel işlemler başarı ile devam ediyor.

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Hüseyin Kaçmaz tarafından başarı ile gerçekleştirilen Endoskopi ve Kolonoskopi işlemlerine Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sebih Alp tarafından gerçekleştirilecek olan Bronkoskopi İşlemi de eklendi.


Hastanenin talebi ve Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteğiyle Hastaneye kurulan yeni Bronkoskopi Ünitesi ile artık “Akciğer Hastalıklarının” Tanısı daha rahat konulabilecek.


Konu hakkında açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sebih Alp: şunları söyledi: “İlimizde Bronkoskopi Cihazı olmadığı için hastalar il dışındaki hastanelere gönderilmekteydi. Hastanemizde yatmakta olan ve “Kas Hastalığı” olan bir hastanın “Sağ Akciğer Alt Lob Bronşu Sekresyonlarla” tıkanmıştı. Hastaya Bronkoskopi yapılması için Rize Eğitim Araştırma Hastanesi ile görüşmüştük ve işlem için randevu alınmıştık. Cihazımızın kurulumu ile birlikte hastamızın sevkini iptal ederek Hastanemizde hastanın işlemini başarılıyla gerçekleştirdik.”


Uzm. Dr. Sebih Alp ayrıca; Bronkoskopi Cihazının Göğüs Hastalıkları Bölümü için vazgeçilmez tanısal ve tedavi aracı olduğunu, işlem esnasında burundan akciğerlere girilerek akciğerlerin içini göstererek akciğerlerin içindeki lezyonlardan biyopsi, yabancı cisimlerin çıkarılması, nedeni açıklanamayan öksürük, kan tükürme, tedaviye dirençli zatüreler veya bronşları tıkayan sekresyonların temizlenmesi gibi durumlarda kullanıldığını belirtti.


Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ertuğrul Kara da yaptığı açıklamada Bronkoskopi Cihazının ilimize, hastanemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dileyerek, bu cihazın hastaların daha hızlı tanı ve tedavi alabilmelerine yardımcı olacağını ve hastaların bu nedenle farklı illere gönderilmeyerek mağduriyetlerinin önüne geçileceğini ifade etti.

image_print

HABERLER