Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde Göz Ameliyatları Hızlandı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde Göz Ameliyatları Hızlandı

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2021 - 17:00

Son Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 17:01

Gerek Pandemi koşulları, gerekse de hastanede tek göz doktoru olmasından dolayı sıklıkla yapılamayan göz ameliyatları hastaneye atanan yeni göz doktoru Op. Dr. Seda Sert’in gelişiyle hız kazandı.

Yaklaşık iki ay önce hastaneye atanan ve göz hastalıkları ihtisasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yapan, Op. Dr. Seda Sert’in gelişiyle hem günlük muayene edilen hasta sayısı arttı hem de göz ameliyatları hız kazandı.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seda Sert, en sık görülen göz hastalıklarından biri olan Katarakt hakkında açıklamalarda bulunarak, hastanede gerçekleştirdiği Katarakt Ameliyatı hakkında da bilgi verdi.

Kataraktın tanımı ve belirtilerini anlatan Op. Dr. Seda Sert şu ifadeleri kullandı. “Katarakt, gözde bulunan, görevi görüntüyü retina tabakası üzerine odaklamak olan lensin saydamlığını kaybetmesidir. Katarakt hastada az görmeye neden olmaktadır.

Katarakt Ameliyatı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seda Sert, “Az görme şikayeti ile polikliniğimize başvuran 76 yaşındaki hastamızın muayenesinde gözünde katarakt tespit edildi. Hastanemizde hemen Katarakt ameliyatı yaptığımız hastamız daha iyi bir görme düzeyi ile şifa bularak taburcu oldu. Katarakt her yaşta görülebilen bir hastalık olmakla birlikte sıklıkla ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Katarakt hastada az görmeye neden olmaktadır. Tek tedavisi cerrahidir. Yaklaşık 45 dakika süren bir ameliyattır. Hastalar genellikle aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan sonraki günlerde  kontroller yapılmaktadır. Ameliyattan sonra gözlük takılması gerekebilmektedir. Ameliyattan sonra yaklaşık 3 hafta damla ile tedavi gerekmektedir. Nadir durumlarda ameliyattan sonra bir başka ameliyat veya laser tedavisi gerekebilmektedir. Görme şikayeti olan hastalarımız Gümüşhane Devlet Hastanemiz Göz Polikliniğimize başvurabilirler.” Dedi.

Hastane Başhekimi Op. Dr. Ulaş Karabay da, “Sağlık Müdürümüzün desteği, Hastane Yönetimimizin gayreti ve hekim arkadaşlarımızın özverili çalışmalarıyla vatandaşlarımıza daha kaliteli ve daha konforlu sağlık hizmeti sunmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ – 23.09.2021

image_print

HABERLER