GÜMÜŞHANE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ KENE RİSKİNE KARŞI SAHA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ KENE RİSKİNE KARŞI SAHA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Giriş Tarihi: 07 Nisan 2017 - 10:53

Son Güncelleme: 07 Nisan 2017 - 10:47

Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürlüğü; halk arasında “kene ısırması” olarak bilinen ve kenelerden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) na karşı 2017 eğitimlerini ve saha çalışmalarını riskli köylerden başlattı.

Gümüşhane Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ekibi Tekke, Kelkit Toplum Sağlığı Merkezi ise ekibi ise Babakonağı köyünde 2017 yılının ilk eğitimlerini yaptılar.

Eğitimlerde; korunma yolları, hastalık belirtileri gibi konularda vatandaşlara bilgi verildi.

Mevsimin ilk KKKA vakaları ise Kelkit’te görüldü. KKKA şüphesiyle biri Trabzon’da biri Erzurum’da olmak üzere iki hasta tedaviye alındı.

Yetkililer bu yıl hastalık mevsiminin erken başlaması nedeniyle vatandaşların kene temasları konusunda dikkatli olmalarını istedi.

(KKKA) KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI 

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) başlıca kene tutunması veya keneyle temas sonucu bulaşabilen ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.  Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte hastalığın bulaştırıcısı olan keneler aktif hale gelmekte, bu sebeple hastalık bahar ve yaz aylarında görülmektedir. Hastalığın önlenmesinde en önemli husus kişisel korunma tedbirlerinin alınmasıdır.

Bu kapsamda, hastalıktan korunmak için aşağıda belirtilen önlemlere muhakkak suretle uyulması hayati önem taşımaktadır:

* Hastalığa sebep olan mikrobun bulaştırıcısı olan keneler uçmazlar, zıplamazlar, yerden yürüyerek vücuda tırmanırlar.

* Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

* Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dahil) kene olup olmadığını kontrol etmelidir.

* Vücuda kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmadan uygun bir malzeme (cımbız, eldiven, bez ve naylon poşet gibi) ile çıkarılmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

* Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

* Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Kenelerin üzerine sigara basılması, kolonya ve gaz yağı gibi maddelerin dökülmesi hastalığın bulaşmasına yol açabileceğinden kesinlikle yapılmamalıdır.

* Hastalık, hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanların kan ve idrar gibi vücut sıvılarına çıplak el ile temas edilmemelidir.

* Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske vb.) almalıdır.

* Kene tutunan veya kene ile temas eden kişiler kendilerini en az 10 gün süreyle; hasta insan ve hayvanların kan, vücut sıvıları ile doğrudan temas eden kişiler ise kendilerini 2 hafta süreyle takip etmelidir. Halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.

* Hastalığın kontrolünde özellikle çiftlik hayvanlarında kene mücadelesi önemli olduğundan Tarım teşkilatının önerileri ve yardımları doğrultusunda kene mücadelesi yapılmalıdır.

* Kenelerin birçok çeşidi vardır. Ancak hangi kenenin hastalık yapıp yapmadığı anlaşılamayacağından tüm kenelere karşı aynı önlemler alınmalıdır.

* Keneyi Hafife Almayın, Tedbiri Elden Bırakmayın.

(Kaynak: Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürlüğü – 06.04.2017)

 

image_print

HABERLER