Gümüşhane İçmesuyu'nda son imzalar atıldı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

1 Aralık 2023 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Gümüşhane İçmesuyu’nda son imzalar atıldı

Giriş Tarihi: 05 Kasım 2021 - 14:57

Son Güncelleme: 05 Kasım 2021 - 15:11

Gümüşhane’de yapımı devam eden Bahçecik İçme Suyu Barajı projesine entegre olacak olan içmesuyu isale hattı ve arıtma tesisi için yapım sözleşmesi imzalandı.

Belediye Başkanı Ercan Çimen, DSİ Gümüşhane Şube Müdürü Ümit Yayla ve yüklenici firma olan MİTAŞ Proje ve İnşaat A.Ş. temsilcisi Ünalan Yücesoy’u makamında kabul etti.

Başkan Çimen, Gümüşhane’nin içme ve kullanma suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak olan İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi için yapım sözleşmesinin imzalanmasından dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını kaydetti.

Gümüşhane için çok önemli olan bir projenin daha hayata geçirildiğini belirten Başkan Çimen, “Gümüşhanemizin büyük sorunları arasında yer alan içme suyu probleminin çözümü için başlattığımız çalışmalarımızın hamdolsun sonuna geldik. İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi’nin yapımı Bahçecik Barajı için çok önemli. Bu projenin hayata geçirilmesi için yapmış olduğumuz girişimler hamdolsun sonuç verdi. Gümüşhane İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisinin yapımı için sözleşme imzalandı. Yapımına kısa süre sonra başlanılacak. İnşallah Gümüşhane’mizin içme suyu sorunu projelerin yapımının tamamlanmasının ardından sona erecek” dedi.

Başkan Çimen, yapımı hızla devam eden ve tamamlanmak üzere olan Bahçecik Barajı’ndan alınan ham suyun bu tesiste arıtılacağını kaydederek, “Bahçecik Barajından gelen ham suyu, 25.000 m3/gün kapasiteli İçmesuyu arıtma tesisine aktarılacak ve suyumuz burada arıtılacak. Arıtma işleminin ardından yine içmesuyu isale hattı ve arıtma tesisi kapsamında inşa edilecek olan 30 kilometre isale hattı ve sonrasındaki temiz su deposuna iletilecek. Bu iki projenin tamamlanmasının ardından Gümüşhanemizin 2050 yılına kadar ki içme ve kullanma suyu ihtiyacı çözülecek. Gümüşhanemizin bu projesinin de neticelenmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah projemiz 2023 yılının sonunda tamamlanacak. Projemizin yapılmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, eski Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, AK Parti Gümüşhane Milletvekillerimiz Sayın Hacı Osman Akgül ve Sayın Cihan Pektaş’a, DSİ Genel Müdürü Sayın Kaya Yıldız’a, AK Parti Gümüşhane İl Başkanımız Sayın Celalettin Köse’ye, DSİ Bölge Müdürü Sayın Cengiz Han Kılıçaslan’a, DSİ Gümüşhane Şube Müdürü Sayın Ümit Yayla’ya, DSİ’de görev alan ve projemizde emeği olan eski genel müdürlerimiz ve bölge müdürlerimize, DSİ çalışanlarına, Belediye Meclis Üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ – 05.11.2021

image_print

HABERLER