GÜMÜŞHANE ŞEHİR MERKEZİNDE METRUK BİNALARIN YIKIMI TAMAMLADI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

26 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE ŞEHİR MERKEZİNDE METRUK BİNALARIN YIKIMI TAMAMLADI

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2020 - 17:56

Son Güncelleme: 29 Ocak 2020 - 20:52

Gümüşhane şehir merkezinde halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden terk edilmiş metruk yapıların yıkımı tamamlandı.

Gümüşhane Valiliği ve Gümüşhane Belediyesi’nin İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi üzerine oluşturduğu komisyonlar 2019 yılı içerisinde tespit edilen 22 adet metruk yapının 5 adedi hak sahipleri tarafından tadilat yapılırken, 17 adedi yıkıldı. Şehir estetiğini olumsuz etkileyen ve suç yuvası haline dönüşen binalar, gerekli yasal süreçlerin tamamlanması ile ortadan kaldırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gümüşhane Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Ceylan, binaların yıkılması ile ilgili zor bir süreç yaşadıklarını belirtti.

Ceylan: “Bu süreç içerisinde tüm yapı sahipleri ile tek tek iletişim kurduk. Süreç içerisinde zor kısım ise yapılarda varislerin çokluğu olmasıydı. Öyle yapılar vardı ki 40 varisli yapılardı. Varislerden bir ya da birkaçı yıkılmasını isterken, bazıları istemiyor, bazı varisler ise hiç umursamıyordu. Süreç içerisinde yaşanan sorunlardan birisi ise tebligat sorunuydu. Adres yetersizliği nedeni ile varislerine tebligat yapılamıyordu. Bu sürecin kolaylaşmasında 3194 Sayılı İmar Kanunu 39. Maddesinde yapılan 04/07/2019 tarihli kanun değişikliği oldu. İmar kanununun 39. Maddesinde yapılan değişiklik ile süreç hızlanmış oldu. Gümüşhane Valiliğimizin de konuyla ilgili hassas tutumu çalışmamıza ivme kazandırdı. Komisyonca tespit edilen 22 Adet metruk yapıdan 5 adet yapı sahibi gerekli tadilat çalışmalarını yaparak binalarını metruk yapı olmaktan çıkardı. Hasanbey Mahallesinde 5 (Beş),   İnönü Mahallesinde 4 (Dört),  Karşıyaka Mahallesinde 3 (Üç),   Yeni Mahallede 3 (Üç),   Bağlarbaşı Mahallesinde 1 (Bir),   Karaer Mahallesinde 1 (Bir) adet metruk yapı  olmak üzere toplan 17 Adet metruk yapı ise Zabıta Müdürlüğümüz ekiplerince gerekli güvenlik önlemleri alınarak yıkıldı.  Bu süreç içerisinde bizlere kolaylık sağlayan bazı yapı sahiplerine de ayrıca teşekkür ederim” dedi.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ – 29.01.2020

image_print

HABERLER