Gümüşhane - Sudan Arasında Üniversite İşbirliği - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

25 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Gümüşhane – Sudan Arasında Üniversite İşbirliği

Giriş Tarihi: 23 Mart 2022 - 23:27

Son Güncelleme: 23 Mart 2022 - 23:55

Gümüşhane Üniversitesi ile Sudan’ın batısında bulunan Kuzey Kordofan eyaletindeki Kordofan Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalandı.

Akademik, idari ve bilimsel alanlarda iş birliğini ön gören protokol kapsamında;

1-İki üniversite arasında öğretim üyesi değişimi,

2- Eğitim (eğitmen, öğretim üyesi ve profesörlerin yetiştirilmesi),

3- Lisansüstü eğitim fırsatlarının değişimi (Yüksek Lisans ve Doktora),

4- İki üniversite arasında karşılıklı ziyaret,

5- İki üniversite arasında düzenlenen konferans, bilimsel seminer gibi etkinliklere katılım,

6- İki üniversite öğrencileri arasında bilimsel gezilere ve öğrenci konvoylarına ev sahipliği yapmak gibi alanlarda iş birliğine varıldı.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörlük Toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreninde Kordofan Üniversitesi adına Prof. Abdullah Muhammed Abdullah ve Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek protokole imzalarını attılar.

Protokolün iki üniversite adına hayırlı olması dileklerinde bulunan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Zeybek, “Yabancı öğrenci sayımızın artmasıyla doğru orantılı bir şekilde üniversitelerarası iş birliklerimiz de artmaya devam etmektedir. Üniversitelerimizde öğrenci çeşitliliğinin olması, zenginliğimizi de pekiştirmektedir. Bu amaçla da Sudan’ın batısında yer alan Kuzey Kordofan eyaletindeki Kordofan Üniversitesi ile iş birliği protokolüne imzalarımızı atmış bulunmaktayız. Üniversitemize gelerek bizleri ziyaret eden Kordofan Üniversitesi Direktörü Abdullah Muhammed Abdullah ve beraberindeki heyete teşekkür ediyorum. Karşılıklı anlayış ve iş birliğini ön gören bu anlaşmanın ilerleyen süreçlerde artmasını diliyor ve her iki üniversitemize de hayırlı olsun dileklerinde bulunuyorum.” Dedi.

Kaynak: Gümüşhane Üniversitesi – 23.03.2022

image_print

HABERLER