GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BİR YIL İÇİNDE KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETMEYE HAZIRLANIYOR - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

19 Ağustos 2022 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ BİR YIL İÇİNDE KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETMEYE HAZIRLANIYOR

Son Güncelleme :

19 Şubat 2018 - 22:24

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Talat Özden ve özel sektör temsilcisi Dr. Harun Güzeldere tarafından Rektörlük toplantı salonunda elektrik üretimi ile ilgili yapılacak projenin kapsamı ve maliyeti hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili olarak Rektör Halil İbrahim Zeybek yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Buraya gelirken kafamızda var olan projelerimizden bir tanesi de üniversitemizin enerji ihtiyacını kendi imkânlarımızla karşılama noktasıydı. Birkaç ay önce Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemizde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Talat Özden ve özel sektör temsilcisi Saha Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Harun Güzeldere’nin katıldığı ‘Yenilenebilir Enerji Geleceğimizdir’ konulu bir konferans düzenlenmişti. Orada yenilenebilir enerji hakkında katılımcılarımızın tecrübelerinden, birikimlerinden faydalanmıştık. Biz de bu çerçevede Gümüşhane şartları içerisinde enlem itibariyle daha güneyde yer aldığı, kapalı gün sayısının daha düşük olduğu, güneşli gün sayısının ve gün içerisinde güneşlenmenin daha uzun olduğu güneydeki ilçelerimizin bulunduğu bir alanda, üniversitemizin enerji ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılamak düşüncesiyle bir hazırlık yaptık. Bu kapsamda da Özden ve Güzeldere birlikte çalışarak enerji santralinin kurulacağı alanda araştırmalar yaptı. Daha sonrasında ise İdari Mali İşler Dairemizden, üniversitemizin elektrik enerjisi harcama verilerini aldılar. Alınan bu veriler neticesinde yaklaşık 45-50 dönümlük bir kısmında 3 ya da 3,5 megavatlık bir kurulu güce sahip olabilecek bir güneş enerji santrali hazırlığı yaptılar. Gümüşhane Üniversitesi olarak buradan üretilecek elektrik enerjisi ile üniversitemizin enerji ihtiyacını karşıladıktan sonra kalan enerjiyi de satarak gelir elde etmiş olacağız. Elde ettiğimiz bu gelirlerle birlikte önceliğimiz olan öğrencilerimize yemek bursu ve akademik çalışmalara destek olması amacıyla BAP projelerine aktarma gayreti içerisinde olacağız. Projeyi her şey yolunda gitmesi dâhilinde 1 yıllık bir sürede bitirme gayreti içerisinde olacağız. Üniversite olarak da gerçekten hem bir ihtiyacımızı kendi kaynaklarımızla karşılamış olacağız hem de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz için bir uygulama alanı oluşturmuş olacağız. Böylelikle atıl bir araziyi değerlendirmiş olmanın yanı sıra üretilecek elektrik enerjisinden kazandığımız öz değerlerimizle öğrencilerimize burs imkânını, Bilimsel ve Araştırma Projeler (BAP) birimimizdeki projelerimize verilen desteği, yurtiçi ve yurtdışı programlara katılım desteğini iki katına artırmış olacağız.”

(Kaynak: Niyazi Poyraz: Gümüşhane Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü – 19.02.2018)

 

image_print