Gümüşhane Valiliği’nin Deprem Çalışmaları İle İlgili Basın Duyurusu - (16.02.2023) - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

17 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Gümüşhane Valiliği’nin Deprem Çalışmaları İle İlgili Basın Duyurusu – (16.02.2023)

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2023 - 21:10

Son Güncelleme: 16 Şubat 2023 - 21:11

06.02.2023 Pazartesi günü saat: 04:17’de Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremden etkilenen illerimizde genel hayatı olumsuz etkileyen şartların giderilmesi ve afetzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla;

1.Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce 3 adet arama kurtarma aracı, 1 adet minibüs, bir adet 4×4 kamyonet ile 16 personel sevk edilmiştir.15.02.2023 tarihi itibariyle Afet Gönüllülerinden oluşan 12 kişilik ekip AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde Hatay ilinde görev yapmaktadır.

2.İl Sağlık Müdürlüğünce, 4 adet UMKE aracıyla beraber 16 personel, 16 adet 112 Ambulansı ve beraberinde 51 personel deprem bölgesine sevk edilmiştir. Ayrıca Gümüşhane Devlet Hastanesinden 31 personel ve Tıbbi Sarf Malzemesi sevk edilmiştir.

3.Arama kurtarma konusunda yüksek deneyime sahip Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencisi 16 gönüllü deprem bölgesine sevk edilmiştir.

4. Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1440 adet katlanabilir sünger yatak, 1600 adet battaniye, 300 adet çadır ve 1440 adet çarşaf seti deprem bölgesine (Gaziantep) sevk edilmiştir.

5. Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 11 Destek AFAD Gönüllüsü (İl Milli Eğitim Müdürlüğü AKUB Ekibi) görevlerini tamamlayarak 1 personel hariç geri dönmüştür. İl Milli Eğitim Müdürlüğü gönüllü personellerinden 16 kişilik ekip Hatay ilinde görev yapmaktadır.

6.İlimiz Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden 19 personel 4 adet araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

7.İlimiz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden 12 personel 4 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

8.İlimiz Beşir Derneği Şubesinden arama kurtarma eğitimi almış 8 kişi 2 araç ile birlikte deprem bölgesine görevlendirilerek sevk edilmiştir.

9.İlimiz/İlçelerimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürlüğünden 3 personel, 1 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

10.İlimizdeki çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile merkez, ilçe ve belde belediyelerinden, özel sektörden başta arama kurtarma faaliyetleri olmak üzere lojistik ve yardım malzemesi taşıma amaçlı 76 iş makinesi ve araç ile 105 personel görevlendirilerek deprem bölgesine sevk edilmiştir.

11.İlimizde faaliyet gösteren Gümüştaş Madencilik Firması tarafından 9 personel 2 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

12. İlimiz ve İlçelerimizden vatandaşlarımızca deprem bölgesine gönderilmek üzere yapılan çeşitli ayni yardım (gıda, su, giyim, battaniye, çocuk bezi vb) malzemeleri 235 adeti tır ve kamyon olmak üzere deprem bölgesindeki illerimize sevk edilmiştir. Ayrıca afetzede vatandaşlarımız için AFAD yardım hesabına 345.000,00 T.L. nakdi yardım yapılmıştır.

13. İl merkezi ve ilçelerimizden hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle, 110 bin civarında roll ekmek, 1000 kutu kek, 6000 adet somun ekmek 300 kilogram peksimet deprem bölgesine gönderilmek üzere sevk edilmiştir.

14. İlimiz Gençlik ve Spor Müdürlüğünden 38 personel 1 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.

15-Gümüşhane Belediye Başkanlığı tarafından 2 adet araçla birlikte 8 kişilik itfaiye-arama kurtarma ekibi deprem bölgesine sevk edilmiştir.

16.İlimiz Köse İlçesinden arama kurtarma gönüllüsü 18 kişi deprem bölgesine sevk edilmiştir.

17.İlimiz Jandarma Komutanlığınca 116 askeri personel Kahramanmaraş İline görevlendirilmiş olup, ayrıca teçhizat ve malzeme nakli için 3 araç ve 6 personel ve taşıma hizmetleri için ise 1 araç bölgede görev yapmaktadır. Buna ek olarak asayiş ve trafik hizmetlerine destek olmak için 3 asayiş timi 3 araç 12 personel Adıyaman İline, 1 Çevre Doğa ve Hayvan Koruma Timi 1 araç 2 personel olmak üzere Gaziantep İline görevlendirilmiştir.

18.İlimiz Kızılay Derneği Gümüşhane Şubesinden bugüne kadar 180 Kızılay Gönüllüsü görev yaptı. Bugün itibarıyla afet bölgesinde 37 Kızılay çalışanı ve 32 Kızılay gönüllüsü görev yapmaktadır.

19.İlimiz Emniyet Müdürlüğünden Kahramanmaraş’a 22 genel hizmet personeli, 3 polis memuru, Hatay İline 89 polis memuru sevk edilmiştir.

20.İlimiz ve ilçelerinden dini hizmetleri yerine getirebilmek amacıyla 10 adet, araç  42 personel deprem bölgesine görevlendirilmiştir.

21.Deprem bölgesinden kendi imkânlarıyla ilimiz ve ilçelerimize gelen 1341 depremzede vatandaşımız, yakınlarının yanında misafir olarak ve kamu misafirhanesi, otel, KYK yurtlarında misafir edilmektedir.

Depremzede kardeşlerimizin ilimizde misafir edilebilmesi amacıyla, bütün yurtlarımız, misafirhanelerimiz, otellerimiz ve özel sektöre ait barınma yerlerinin tespiti ve planlaması yapılmıştır.

22. Gümüşhane Belediye Başkanlığından 2 adet çöp kamyonu Adıyaman İline sevk edilmiştir.

23.İlimizden 6 adet seyyar tuvalet deprem bölgesine gönderilmiştir.

24.İlimiz Sağlık Müdürlüğünden Kahramanmaraş Türkoğlu İlçesine 1 adet seyyar röntgen cihazı gönderilmiştir.

25. İlimiz Tarım ve Orman Müdürlüğü 9 kişilik ilaçlama ekibi 2 araçla birlikte Adıyaman İline gönderilmiştir.

26. Bugüne kadar Afet bölgesinde ilimizin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile STK’larından 1146 personel ve 205 araç görev yapmıştır.

Depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, afetzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için destek çalışmaları yürütülmektedir. Gayretler, Gümüşhane Valiliği AFAD koordinasyonunda kaymakamlıklar, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, sanayi ve ticaret odaları, meslek kuruluşları ile STK’larımızın iş birliğinde devam etmektedir.

Başta Gümüşhanemizin değerli evlatları, değerli hemşehrilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese, her kuruma, her organizasyona sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor, çok büyük bir felaketin yaşandığı deprem bölgelerindeki kardeşlerimizin ellerinden tutabilmek, sevgimizle, kardeşliğimizle, çabamızla bir nebze de olsa acılarını dindirebilmek için bugüne kadar gösterilen çabanın daha yukarılara taşınabilmesini değerli hemşehrilerimizden, Gümüşhane’nin güzel yürekli insanlarından istirham ediyoruz.

Kaynak: Gümüşhane Valiliği

image_print

HABERLER