GÜMÜŞHANE VALİSİ OKAY MEMİŞ’İN BASIN DUYARLILIĞI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

25 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE VALİSİ OKAY MEMİŞ’İN BASIN DUYARLILIĞI

Giriş Tarihi: 31 Mart 2018 - 16:06

Son Güncelleme: 31 Mart 2018 - 16:15

*İmera Manastırı bazı basın organlarında konu edilir edilmez Vali Okay Memiş hemen ilgili bölgede inceleme yaptı.

Geçtiğimiz hafta bazı basın organlarında  tarihi İmera Manastırını konu alan haberler yapılması sonrasında Gümüşhane Valisi Okay Memiş 30 Mart 2018 Cuma günü merkez Olucak köyünde bulunan tarihi manastırda ve diğer tarihi mekanlarda inceleme yaptı.

Vali Memiş’in inceleme gezisine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Gümüşhane Müzesi yetkilileri ve köy muhtarı da katıldı.

Vali Okay Memiş burada yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde hem ulusal hem de bölgesel basında İmera Manastırı ile ilgili olarak bir takım olumsuz haberler çıktı. Konuyu gündeme taşıyan gazetelere teşekkür ediyorum. Her ne kadar olumsuz başlık atmış olsalar bile bizim buraya gelmemize vesile oldular ve bizim bu tarihsel eserlere sahip çıkmamız konusunu biraz daha gündeme taşıdılar. Çalışmalar başladığında inşaat sezonuyla beraber tekrardan geleceğiz ve değişimi hep birlikte göreceğiz. İmera köyümüze  ulaşımı sağlayan güzergahın asfaltını komple yeniliyoruz. Köy içerisinden İmera Manastırı’na kadar da doğal parke taş kaplamasını bitirdik. Az bir yer kaldı. Yapılan çalışma ile insanların manastıra rahatça ulaşımını sağlamış olduk. Yaklaşık bir milyon liralık restorasyon projesi var. Bu bir milyon liralık projeyi biz peyderpey manastırın önceliklerini de dikkate alarak yapmaya başlayacağız. Tamamını yapmak için henüz ödeneğimizi temin edemedik. Biz bütün kültürlere saygılı bir milletiz. Bütün kültürlere, bütün inançlara çok önem veren bir kültürden geliyoruz. Anadolu coğrafyası böyle bir coğrafyadır. Osmanlı ve modern Türkiye Cumhuriyeti aynı değerleri koruyup, kolluyor. Dolayısıyla bizim açımızdan turizm getirisi de olacağı için daha iyi bir şekilde korumak için elimizden geleni yapacağız. Ancak bu eserleri korumak devletin olduğu kadar köy muhtarlığının ve köyde yaşayan insanların da görevidir. Korumak ve kollamak bütün insanlığın görevi çünkü bu eserler bütün insanlığın mirasıdır. Biz, Hıristiyan kültürüdür diye korumamazlık etmiyoruz.”

 

 

image_print

HABERLER