GÜMÜŞHANE’DE COVİD-19 AŞILAMA SÜRECİ BAŞLADI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

1 Mart 2021 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE’DE COVİD-19 AŞILAMA SÜRECİ BAŞLADI

GÜMÜŞHANE’DE COVİD-19 AŞILAMA SÜRECİ BAŞLADI
Son Güncelleme :

14 Ocak 2021 - 15:47

Covid 19 1. Doz aşılama süreci Gümüşhane’de başladı. İlk aşıyı Gümüşhane İl Sağlık Müdürü  Dr. Engin Pehlivan vuruldu. Daha sonra ise  İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Op.Dr. Cemalettin Atalay,  Halk Sağlığı Laboratuvarı Müdürü Fahri Yalçın, Sağlık – Sen Şube Başkanı Engin Karabulut, Sağlık – Sen Şube Başkan Vekili Alptekin Giresunlu, Engelli  Memur – Sen Başkanı Coşkun Tuncer aşı oldular.

Sağlık Bakanlığı tarafından Gümüşhane’ye gönderilmiş olan 3 bin doz Covid-19 aşısı 14 Ocak 2021 Perşembe günü uygulanmaya başlandı.

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde hazırlanan aşı odasında ilk aşıyı vurulan İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan şunları söyledi:

“Yaklaşık bir yıldır Covid-19 hastalığıyla değişik platformlarda Sağlık Bakanlığımız, bağlı birimlerimiz ve tüm sağlık personelimizle mücadele ediyoruz. Koruyucu tedbirlerin uygulanması neticesinde belirli bir noktaya kadar bu mücadelemizi sürdürdük ve devam ettiriyoruz. Şimdi bunun bütünleyicisi olarak Covid-19 aşısı ülkemize geldi, gerekli kontroller yapıldı. Bu kontrollerden sonra ilimize nakli gerçekleştirildi. 3 bin doz aşı ilimize geldi. İlk olarak sağlık personeline uygulanacak. Sağlık personeliyle ilgili 35 oda oluşturduk. 35 personel ve 5 hekimin kontrolünde uygulanacak aşılar. Devamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı rehabilitasyon ve bakım merkezlerinde uygulamaya geçeceğiz. Risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın aşılaması Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda aşılanacak. 2 bin 22 sağlık çalışanımız var. Uygulamadan 4 hafta sonra ikinci doz aşı uygulaması yapılacak bağışıklığın tam olmasıyla ilgili. Bu aşı çalışmasının Covid-19 pandemisinin sonlandırılmasına bir vesile olmasını diliyorum.”

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde 10 aşı odası oluşturulurken, ilçeler bazında da aşı uygulamalarının bugün itibariyle başladığı öğrenildi.


image_print