GÜMÜŞHANE’DE GIDA DENETİMLERİNE MÜDÜR BİRŞEN DE KATILDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE’DE GIDA DENETİMLERİNE MÜDÜR BİRŞEN DE KATILDI

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2019 - 22:12

Son Güncelleme: 29 Kasım 2019 - 22:12

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ülke genelinde başlatılan “Denetim Seferberliği” kapsamında, Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Gıda Kontrol Ekipleri” tarafından yapılan gıda denetimleri tüm hızıyla devam ediyor. Denetimlere İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen de katılıyor.

Yapılan kontrollerde 5996 sayılı Kanun kapsamında gıda ve yem güvenilirliğini gözeterek tüketiciyi ve halk sağlığını koruyucu tedbirleri almak amacıyla gıda işletmelerinin teknik ve hijyenik koşulları, hammaddeden son ürüne kadar gıda güvenliğini etkileyen tüm teknik ve hijyenik şartlar denetleniyor.

Denetim ve kontrollere katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, denetimlerin eş zamanlı olarak 81 ilde gerçekleştirildiğini belirterek, denetimler sayesinde 2020 yılının gıda denetim planını oluşturmak ve alınacak numune sayılarını belirlemek olduğunu söyledi.

Türkiye’de ilk defa uygulanan bu denetim sistemiyle her gün belirli bir sektör denetlenmek suretiyle Gümüşhane genelindeki bütün gıda işletmelerinin denetlenip, görülen aksaklıklar veya mevzuata aykırı durum tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlem yapılacağını belirten Birşen şunları söyledi: “Tüketicilerimiz gıda satın alırken öncelikle etiketli ürünleri tercih ederek ambalaj üzerinde bulunan bilgilere özellikle son tüketim tarihlerine dikkat etmelidir. Vatandaşlarımız soğukta muhafaza edilmesi gereken et, tavuk ve süt gibi hassas ürünleri alırken ve muhafaza ederken saklama koşullarına özen göstermeliler”

Denetimlerin amacının halkımızın güvenilir gıda tüketmesini sağlamak olduğunu ifade eden Birşen, Gümüşhane ve ilçelerinde denetimlerin 7 gün 24 saat esasına göre aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, vatandaşların şüphelendikleri işletme ve ürünlerle ilgili ihbarlarını “ALO 174” Gıda hattına yapmaları büyük önem arz etmektedir dedi.

KAYNAK: GÜMÜŞHANE VALİLİĞİ – 29.11.2019

image_print

HABERLER