GÜMÜŞHANE'DE GTSO ÖNDERLİĞİNDE "BARIŞ PINARI"NA BAYRAKLI DESTEK - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Temmuz 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE’DE GTSO ÖNDERLİĞİNDE “BARIŞ PINARI”NA BAYRAKLI DESTEK

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2019 - 13:22

Son Güncelleme: 16 Ekim 2019 - 13:23

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) önderliğinde ve Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odamız (GTSO) ev sahipliğinde bir araya gelen iş dünyası ve STK temsilcileri, ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak ve ülkemiz için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmak için başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na tam destek verdi.

Ortak basın açıklamasını okuyan Gümüşhane TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, “Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve sonuna kadar destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır ve  inanıyorum ki en kısa sürede amacına ulaşacaktır” dedi.

Türkiye’nin Suriye sınırında bölgede barış ve huzuru tesis etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından yürütülmekte olan Barış Pınarı Harekatı’na iş dünyasının temsilcileri olarak topyekun destek vermek amacıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde Türkiye genelinde eş zamanlı basın toplantısı düzenlendi. Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası’nda önderliğinde de, gerçekleştirilen basın toplantısında da Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay; Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) İl Temsilcisi Hakan Aslan, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) İl Temsilcisi Musa Uncu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) İl Temsilcisi Beyler Kara, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) İl Temsilcisi İlyas Kocaman, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (TÜRKİYE KAMU-SEN) İl Temsilcisi Mustafa Fevzi Akçay, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Rıfat Çilenk, Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Başkanı Leyla Bostancı, Otelciler, Kahveciler, Lokantacılar ve İşçileri Odası Başkanı Mustafa Karakelle, Ziraat Odası Başkanı Adem Okur, Kamyoncular, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Muhlis Atalay, Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Kulluçu, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aysel Akçay, Kadınlar Birliği Başkanı Aynur Çubukçu, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkan vekili  Adil Budak bir araya gelerek, harekata destek açıklaması yapıldı.

GTSO Başkanı İsmail Akçay tarafından Barış Pınarı Harekatı’na destek amacıyla  GTSO binasında kamuoyu ile paylaşılan Basın Bildirisi şöyledir

81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem İlimiz, hem Ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. 

Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.

Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.

Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.

Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.

Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.

Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir.

Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.

Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır.

Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir.

Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır.

Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.

Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir.

Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik.

Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi.

Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk.

Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü.

Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler.

Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız.

Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.

Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.

Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir.

Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.

Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz.

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir.

Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.

Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.

Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir.

Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez.

Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez.

Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır.

Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun.

Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun.

Yapılan basın açıklamasının ardından ise heyet Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’i makamında ziyaret ederek Vali Kamuran Taşbilek’e Türk Bayrağı takdim ederek, Barış Pınarı Harekatı’na tam destek verdiklerini ilettiler.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek verilen bu önemli destek için GTSO Başkanımız İsmail Akçay ve Sendika ile STK  başkanlarına teşekkür eden  Vali  Kamuran Taşbilek; ‘’Kahraman Türk Ordumuz tarafından yürütülen ve tek amacı ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak ve ülkemiz için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmak  olan Barış Pınarı Harekatının başarıya ulaşacağına olan inancımız tamdır. Sizlere Gümüşhane halkı adına göstermiş olduğunuz duyarlılık ve destek için teşekkür ediyorum. Gümüşhane olarak dualarımız kahraman Mehmetçiğimizle. Allah odumuzu muzaffer eylesin’’ ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası16.10.2019

image_print

HABERLER