GÜMÜŞHANE’DE “ŞAP” AŞILAMASI İÇİN TARİH UYARISI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

22 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

GÜMÜŞHANE’DE “ŞAP” AŞILAMASI İÇİN TARİH UYARISI

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2017 - 20:02

Son Güncelleme: 24 Ocak 2017 - 20:02

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip BİRŞEN 2017 yılı ilkbahar dönemi Şap Aşılama Kampanyası ve ülkemizin batısındaki 45 ilde 2017 yılı itibariyle başlatılacak “Şap Hastalığından Ari Bölgenin Genişletilmesi Eylem Planı” ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Bakanlığımız tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” kapsamın da; İlimiz genelinde 4 Ocak  – 31 Mart 2017 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak “İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası” başlatılmıştır.

Halk arasında -tabak- olarak da bilinen bütün çift tırnaklı hayvanlarda görülerek süt veriminde %15-30, et veriminde %10-35 arasında verim kayıplarına neden olan, özellikle genç hayvanlarda %80’lere varan ölümlere neden olan bu çok bulaşıcı hastalığa karşı ilimiz genelinde bulunan tüm büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir.

Ayrıca 2017 yılı itibariyle Bakanlığımızca uygulamaya konulan “Şap Hastalığından Ari Bölgenin Genişletilmesi Eylem Planı” kapsamında hastalığa karşı 2 aylık yaştayken aşılanmış genç hayvanların 1 ay sonra ikinci aşıları (rapel) uygulacaktır. Bu eylem planı gereği İlimizden batı illere sevk edilecek tüm büyük ve küçükbaş hayvanlardan nakil öncesi kan alınacak ve yetkili laboratuvarlarımızda daha önceden hastalığı geçirdiği tespit edilen hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir. Alınan bu tedbirlerle 2019 yılında Trakya Bölgesinde aşısız arilik, ülkemizin batısındaki 45 ilde aşılı arilik ve 2020 yılında tüm Anadolu’daki tüm illerimizde aşılı arilik statüsünün kazanılması hedeflenmektedir. Konu hakkında İl ve İlçe Müdürlüklerimizce verilen gece eğitimlerinde çiftçilerimiz konu hakkında bilgilendirilmekte, gerek Bakanlığımız gerekse İl Müdürlüğümüzde bastırılan afiş ve lifletler yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereği zorunlu olup aksi halde cezalı duruma düşecekleri gibi Bakanlığımızca bu yıl artırılacak buzağı desteklemesi ödemesinden de (550 ile 750 TL. arasında) mahrum olacaklardır. İlimiz genelinde 68 bin büyükbaş ve 30 bin küçükbaş hayvan bulunmakta olup başlamış aşılama çalışmalarımıza köy muhtar ve azalarımızın yardımcı olmasını özellikle rica ediyoruz.

Ayrıca 2017 yılı itibariyle uygulamaya konulacak özellikle hayvan nakli öncesi kan alımı ve sonuca göre karar verilmesi durumu ile genç hayvanların tekrar (rapel) aşılanması konularına üreticilerimizin azami hassasiyet göstermeleri ve ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri önemle duyurulur.” dedi.

(Kaynak: Gümüşhane Valiliği Basın Müdürlüğü – 24.01.2017)

 

image_print

HABERLER