GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

GÜMÜŞHANE’DE VATANDAŞLARA CEVİZ VE BADEN FİDANI DAĞITILDI

GÜMÜŞHANE’DE VATANDAŞLARA CEVİZ VE BADEN FİDANI DAĞITILDI
112 views
12 Nisan 2019 - 18:05

Gümüşhane’de üreticilere Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce 36 bin ceviz fidanı ile bin 600 badem fidanı dağıtıldı.

12 Nisan 2019 Cuma günü Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde fidan dağıtım töreni yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Kamuran Taşbilek şunları söyledi: “Gümüşhane’nin coğrafi tescilli ürünleri olan pestil ve köme üretiminde en önemli maddelerden olan cevizde dışa bağımlılığı sona erdirecek güzel bir çalışma yürütüyoruz. Hedefimiz 2023 yılına kadar ceviz dikili alanların 12 bin 500 dönüm olması. Bununla birlikte dut ağacı dikimine de girmemiz lazım. Hammadde olarak pestil ve köme için çok önemli iki ürün. Dağıtımda önceliğimiz hanımlarımız olsun. Hanımların toprağa bakışı, meyveye bakışı, sebzeye bakışı bir anne gözüyle olacaktır. Öyle olunca merhametini, sevgisini yetiştirdiği ürünlere hasredecektir. İnşallah burayı bir ceviz diyarı, bir badem diyarı yapma yolunda adımlarımızı atacağız. Bunları üretmek ilk aşamada zahmetli olacak ama sonrasında üretilen ürünün depolanması kolay olacak. Pazar değerini kendimiz tayin edebileceğiz.”

Türkiye’de, yıllık 5 bin ton üretimle pestil ve köme üretiminde birinci sırada yer alan Gümüşhane’de bu ürünlerin ana maddesi olan ceviz ihtiyacını karşılamak için 2015 yılında hazırlanan eylem planının ardından uygulanan proje kapsamında bugüne kadar 3 bin dönümlük ceviz bahçeleri oluşturuldu.

Son olarak dağıtımı gerçekleştirilen 36 bin ceviz fidanıyla bu rakam 5 bin dönüme ulaşırken, ilkbahar geç donlarından etkilenmeyen fernor ve fernette çeşitleri olan fidanlar meyve verdiğinde kent ekonomisine yıllık 100 milyon TL katkı sağlayacak.

(Kaynak: Gümüşhane Valiliği)

image_print
KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.