GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

GÜMÜŞHANE’DEKİ TOPLU İSHAL VAKASINDA SON DURUM

163 views
09 Temmuz 2019 - 21:06

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dibekli köyünde içme suyu hattından kaynaklanan ishal vakaları ile ilgili olarak Gümüşhane Valiliği 9 Temmuz 2019 Salı günü akşam saatlerinde yeni bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyledir:

“6 Temmuz 2019 tarihinde başlayan ilimiz dibekli köyü şebeke suyunun kirlenmesi nedeniyle su sanitasyon çalışmalarına devam edildi.

İki kaynaktan beslenen şebeke suyunun 2. Kaynağı olan sondaj kuyusundan alınan numune örneklerinde yüksek oranda Ecoli ve koliform bakteri rastlanması nedeniyle sondaj kuyu suyu kesilerek devre dışı bırakıldı.

 Diğer kaynak ana su deposu verilerek Süper klorlamaya tabi tutuldu ve daha sonra otomatik klorlama cihazı devreye sokuldu. Aynı zamanda özel idare ekiplerince sondaj kuyusunun kirlenme sebebi tespit edildi temizleme çalışmalarına başlandı. Beraberinde diğer su kaynağının kaptaj temizliği ve güvenliği çalışmalarına devam edildi. Ayrıca köy çeşmelerinden içilebilir olanlar ile şebeke suyunun kaynatılıp soğutularak kullanılması hususunda halkın bilgilendirilmesi sağlandı.

09.07.2019 tarihi 16.00 saat’i itibarı ile hastanemize başvuran toplam hasta sayısı 138 olup, bunların bir kişisi yatarak tedaviye alındı, diğer hastaların tedavileri ayaktan düzenlenerek taburcu edilmesi sağlandı.

Kamuoyuna duyurulur.

image_print
KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.