Gümüşhaneli İslâm Âlimi Devran Hoca’nın Hayatı Kitaplaştı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Gümüşhaneli İslâm Âlimi Devran Hoca’nın Hayatı Kitaplaştı

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2021 - 22:08

Son Güncelleme: 21 Haziran 2021 - 22:10

Gümüşhane’nin yetiştirdiği yaşayan İslam âlimlerinden Mehmet Devran Hoca’nın hayatını anlatan “Gümüşhaneli Mehmet Devran Hoca Efendi” adlı kitap Arı Sanat Yayınevi tarafından yayımlanarak Türkiye’nin seçkin kitabevlerinde satışa sunuldu.

Arı Sanat Yayınevi tarafından 18.06.2021 tarihinde yayımlanan kitap,  Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof.Dr. Yusuf  Devran tarafından kaleme alındı. 

Prof.Dr. Yusuf Devran’ın, babasının hayatını yazdığı kitabın tanıtımında şu ifadelere yer verildi:

“Tarihe kısa bir not düşmek amacıyla ele alınan bu kitap, Mehmet Devran Hocamızın çocukluk sürecini, eğitim hayatını, Arzular Kur’an Kursundaki faaliyetlerini, cami kürsülerinde veya başka zeminlerdeki irşat ve hizmetlerini kapsamaktadır. Dolayısıyla geçtiğimiz son seksen yıllık döneme ışık tutmaktadır.

Hocamız 8-9 yaşlarında hafızlığını tamamladı, 1954 yılımda medrese tahsili yapmak üzere İstanbul’a gitti. Fatih Üçbaş ve İsmailağa Medreselerinde dört yıl eğitim gördü ve döneminin büyük alimlerinde Kur’an, Arapça ve tefsir gibi temel dini dersler aldı. Ayrıca Kesikbacak İsmail Efendi’den tashih-i huruf eğitimi aldı.  Ardından Kayseri’ye geçerek Müderris Kavgacı Osman Efendi’nin talebesi oldu. 1960-1962 yılları arasında Of’ta Dersiam Hacı Dursun Efendi’nin medresesine kaydoldu ve ileri düzeyde hadis, fıkıh, tefsir, akait, meani ve mantık gibi dersler okudu. 1968 yılında ise Mehmet Aşıkkutlu Hoca Efendi’nin aşere kursuna katılarak ilmi kırâat eğitimi aldı. Okuma ve öğrenme faaliyetlerini hayatı boyunca planlı ve disiplinli bir şekilde devam ettirdi.

Çocukluktan beri Kur’an ve sünnet çizgisinde talebe yetiştirmeyi kendisine gaye edindi. Bu amaçla Gümüşhane’de dini eğitim kurumunun olmadığı 1960’lı yılların başında Kur’an kursu açarak dini anlamda hayati bir boşluğu doldurmaya başladı. Eşzamanlı olarak cami kürsülerinde irşat faaliyetlerine devam ederek toplumu aydınlatmaya çalıştı. Ayrıca uzun süre değişik mekanlarda hadis, fıkıh ve tefsir gibi konularda farklı eserleri katılımcılarla müzakere etti.

Ömrünü dine ve topluma hizmet etmek üzere tahsis etmiş bir insanın örnek hayatını, ana hatlarıyla kapsayan bu sözlü tarih çalışmasının bundan sonraki nesillerin faaliyetlerine ışık tutması temennisiyle…”

******

Bu çok önemli kitap için Prof.Dr. Yusuf Devran Hocamıza teşekkür ederken, Gümüşhanemizin medar-ı iftiharı büyük âlim Mehmet Devran Hocamıza da Allah’tan uzun ömürler diliyoruz.

image_print

HABERLER