GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

GÜMÜŞHANELİ YAZAR SEVİM DABAĞ, ATATÜRK’ÜN MALİYE BAKANI ATAÇ’IN KİTABINI YAZDI

GÜMÜŞHANELİ YAZAR SEVİM DABAĞ, ATATÜRK’ÜN MALİYE  BAKANI ATAÇ’IN KİTABINI YAZDI
331 views
11 Mayıs 2019 - 12:41

Gümüşhaneli araştırmacı gazeteci Sevim Dabağ; Atatürk’ün Maliye Bakanı Gümüşhaneli Hasan Fehmi Ataç’ın hayatını kitaplaştırarak okurlarla buluşturdu.

Araştırmacı gazeteci yazar Sevim Dabağ’ın uzun süren araştırmaları sonrası ortaya çıkan “İSTİKLAL SAVAŞI’NIN MALİ KAHRAMANI HASAN FEHMİ ATAÇ” adlı kitap istiklal savaşı ve sonrasında Cumhuriyetin kuruluşu ile ilgili pek çok konuya belgelerle ışık tutuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Maliye Bakanı olan Hasan Fehmi Ataç, Milli Ordu’nun kurulmasında büyük katkı ve çaba göstererek İstiklal Savaşı’nın mali kahramanı olmuştur.

Cumhuriyetin kurulması ve kurumlaşması sürecinde önemli görevler üstlenen Hasan Fehmi Ataç, savaş yıllarında Maliye’nin düzene girmesinde etkin olur. Maliye Bakanlığı döneminde devlet gelirlerinin azlığına rağmen ordunun tüm ihtiyacını karşılar. Orduya kaynak bulur. Doğu ve Batı cepheleri için iki ayrı ordu defterdarlığı kurarak, subay maaşlarının düzenli ödenmesini ve masraflarının belgelendirilmesini sağlar. Büyük Taarruz’un mali kaynaklarını bulup organize eder ve gerekli yerlere ulaştırır. Bu başarısından dolayı TBMM tarafından yeşil ve kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir.

Gazeteci Sevim Dabağ’ın hazırladığı, “Tarihçi Kitabevi” tarafından yayımlanan ve yayınlanmasının üzerinden daha bir ay bile geçmeyen 256 sayfalık kitap tarih camiasında büyük ses getirdi.

Bu önemli araştırmasından dolayı araştırmacı gazeteci yazar Sevim Dabağ’ı kutluyoruz.

image_print
KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.