Gümüşhane’nin 2021 Yılı KÖYDES Ödeneği Belli Oldu - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

13 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Gümüşhane’nin 2021 Yılı KÖYDES Ödeneği Belli Oldu

Giriş Tarihi: 01 Mayıs 2021 - 23:02

Son Güncelleme: 05 Mayıs 2021 - 11:54

2021 yılı KÖYDES ödenekleri kapsamında Gümüşhane ili için toplam 26.528.251 Tl’lik ödenek ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 YILI KÖYDES ödenekleri ile ilgili 3917 nolu kararı 28 Nisan 2021 tarihinde imzaladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlügü, illerin KÖYDES ödeneklerinin belli olması sonrasında uygulama ile ilgili resmi yazıyı 51 il valiliğine gönderdi.

Valilikler; ilçeler bazında tahsis edilen ödeneklerin kullanılması için hazırlayacakları programları 21/05/ 2021 tarihine kadar bakanlığa gönderecekler ve Bakanlık onayına müteakip ise uygulama başlamış olacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan karar gereği Gümüşhane’ye tahsis edilen 26.528.251 Tl’lik ödeneğin ilçeler bazındaki dağılımı da şöyle:

Gümüşhane Merkez İlçe Köyleri İçin: 6.843.310 TL

Kelkit köyleri için: 5.929.233 TL

Köse köyleri için : 1.009.352 TL

Kürtün Köyleri İçin: 4.061.428 TL

Şiran Köyleri için: 4.232.023 TL

Torul Köyleri için: 4.452.905 TL

HABERE YORUM / HASAN PİR

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir statüsü dışında olan 51 ilin 2021 yılına iat KÖYDES ödenek tahsislerini 28 Nisan 2021 tarihinde onayladı.

KÖYDES’in bağlı olduğu  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlügü de uygulama esalarını bir resmi yazı ile valiliklere bildirdi.

Bu yıl Gümüşhane’ye ayrılan toplam ödenek 26.528.251 dir. Köylerimize hayırlı olsun.

Daha önceki yıllarda da sık sık gündeme getirdiğimiz KÖYDES uygulamaları ile ilgili bazı tespit ve tekliflerimizi yetkililerin dikkatine sunmak istiyoruz:

1.KÖYDES uygulaması ile 2005 yılından beri köylerin genellikle içme suyu sıkıntıları giderildi ama sulama sularındaki sıkıntılar devam ediyor. Sulama suyunun yetersizliği nedeniyle pek çok köyde aileler arasında büyük kırgınlıklar yaşanıyor.

Gümüşhane ilinde Kelkit, Şiran, Köse gibi büyük boyutta tarım arazileri olan ilçelerde tarımsal sulamalar genellikle göletlerden yapılıyor.

Gümüşhane Merkez, Torul ve Kürtün ilçelerinin köylerinde ise göletlerden sulanan büyük ölçekli araziler yok ama ortalama 100 m2 yi geçmeyen bahçe ve arazilerin sulanmasında büyük sorunlar yaşanıyor.

Devletimiz; arıcılığı, koyunculuğu ve benzeri bir sürü sektörü desteklediği gibi, küçük ölçekli sulamalar için sulama suyu yetersiz köylere kapalı sistem damlama veya yağmurlama usulü sulama aparatlarını da hibe olarak verebilir. Bu iş için KÖYDES ödeneklerinden Fiberglas depolar alınıp köylere kurulabilir… Bu depolar hem daha ucuz maliyetli, hem de zaman kaybını önleyici nitelikte olacaktır.

2.Torul Demirkapı vadisinde yer alan 7 köyün sürekli olarak yaz – kış açık olan ve hiç kapanmayan ve bu köyleri Kürtün, Tirebolu yoluna bağlayan 5 kilometrelik dar ve tehlikeli Demirkapı  –  Demirciler vadi içi grup yolunun genişletilmesi ve yolun zemininin asfalt veya beton kaplanması büyük bir ihtiyaç olarak ilgilenmeyi beklemektedir. Bu konu yıllardır gündeme gelir ama bir türlü el atılamadı. Bakalım bu yolu yapıp vatandaşlarımızın duasını almak hangi mülki amirlere nasip olacak.

3. Yüksek ve tehlikeli yamaçlardan geçen grup yollarının ve köy yollarının yol kenarı otokorkulukların yapılması çok önem arz ediyor. (Örnek Merkez Süleymaniye Mahallesi – Gözeler Köyü arası dağ grup yolu ve Torul – Demirkapı arsı dağ grup yolu) Bu tehlikeli yollarda otokorkuluk olmadığından geçmişte yaşanmış hem ölümlü hem de yaralanmalı bir çok kaza vardır. Bir an önce bu ihtiyacın da giderilmesi gerekmektedir.

4.KÖYDES projelerinin planlamaları yapılırken, planlamayı yapan mülki amirler kendilerine sık sık gelen ve kendileri için artık tanıdık sima olan muhtarların köylerine gerekli ihtimamı gösterirken, muhtarlarının valilik ve kaymakamlıklarla sık diyaloğu olmadığı için ihtiyaçları bilinmeyen köyleri ihmal etmemelidirler. Halbuki ve maalesef, muhtarlarının ilgisizliği nedeniyle sorunları mülki idare amirlerine intikal etmemiş olan pek çok köyümüz bulunmaktadır.

Son olarak diyorum ki; KÖYDES projesi ile köylerimizi modern alt yapıya kavuşturan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun.  Bu vesile ile 2021 yılı KÖYDES ödeneklerinin Gümüşhanemize hayırlı olmasını diliyorum.

HASAN PİR

image_print

HABERLER