Gümüşhane’nin kuru fasulyesi ve fındığı organik gübre ile yetişecek - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

19 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Gümüşhane’nin kuru fasulyesi ve fındığı organik gübre ile yetişecek

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2021 - 14:33

Son Güncelleme: 20 Aralık 2021 - 14:37

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi” Projesi kapsamında Gümüşhane’de uygulanmaya konulan Şiran, Kelkit ve Köse İlçelerinde organik tarıma geçiş yapan 37 üreticiye 466 dekar alanda kuru fasulye ve fındık üretiminde kullanılmak üzere yüzde yüz hibeli 167 ton organik katı gübre dağıtıdı.

Şiran İlçesi Tarım Kredi Kooperatifi bahçesinde yapılan Organik Katı Gübre dağıtımına; Şiran Kaymakamı Yasin Gürkan, Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Halep, Şiran Ziraat Odası Başkanı Turan Erdem ve üreticiler katıldı.

“Gümüşhane Şeker Fasulyesi” ve “Kelkit Şeker Fasulyesi” ürünlerinin coğrafi işaretli ürün olarak il adına tescil edildiğini ifade eden Vali Kamuran Taşbilek, “İlimizde üretimi yapılan baklagiller içerisinde ilk sırada yer alan kuru fasulye, 2021 yılında 18 bin dekar alanda ekim yapılarak 4 bin ton kuru fasulye üretildi. İlimizde fındık üretimi ise Kürtün ilçemizde yapılmaktadır. Bu yıl 8 bin 100 dekar alanda bin 120 ton fındık üretimi yapılmıştır. İl Müdürlüğümüz organik gübre konusunda, konu uzmanı teknik personeller tarafından çiftçilerimize eğitim verilerek bilgilendirmeler yaptı. Önümüzdeki yıllarda da organik gübrenin yaygınlaştırılması çalışmalarımız devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gümüşhane Valiliği Basın Müdürlüğü – 20.12.2021

image_print

HABERLER