Hicri 1444 Yılı Yarın Başlıyor - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Hicri 1444 Yılı Yarın Başlıyor

Giriş Tarihi: 29 Temmuz 2022 - 10:03

Son Güncelleme: 29 Temmuz 2022 - 10:03

30 Temmuz 2022 Cumartesi günü Hicri 1444 yılının birinci günüdür. Hicri yeni yılınızı kutluyoruz.

Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür.

Müslümanlar için bir milat olan hicret; Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan yolculuktur.

Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsü; Yüce dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır. Öyle ki tebliğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebliği yoğurmuştur. Kısaca hicret Müslümanlar için bir milattır.

Hicret, Allah yolunda fedakârlığın, yardımlaşmanın kardeşliğin zirvesidir.

Hicri takvime göre yılın ilk ayı Muharrem ayıdır.

1444 Hicri yılı yarın (Cumartesi günü) Muharrem ayının girişi ile başlıyor.

Muharrem ayının 10. günü ise İslam âleminde çok önemli olan “Aşure” günüdür.

Bu yıl 10 Muharrem Aşure günü 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk gelmektedir.

*****

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçtur” diye buyurmuştur.

Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutmak sünnettir.

Kaynaklara göre tarihte, Aşûre günlerine rastlayan pek çok önemli olay cereyan etmiştir. Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulup Cûdî Dağı’na oturması, Hz. Âdem’in tövbesinin kabulü, Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması, Hz. Yusuf’un kardeşlerine kavuşması, Hz. Yunus’un balığın karnından çıkarılması, Musa ve kavminin Firavun ‘un zulmünden kurtarılarak Firavun ’un suda boğulması gibi hadiseler, bunlardan bazılarıdır. 

image_print

HABERLER