İki Profesör, Erzurum’dan Gelip Torul Altınpınar Köy Ortaokulu’nda Meslek Tanıtımı Yaptılar - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Mayıs 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

İki Profesör, Erzurum’dan Gelip Torul Altınpınar Köy Ortaokulu’nda Meslek Tanıtımı Yaptılar

Giriş Tarihi: 30 Nisan 2024 - 20:42

Son Güncelleme: 30 Nisan 2024 - 20:44

Gümüşhane’nin Torul ilçesi Altınpınar köyünde bulunan “Altınpınar Ortaokulu”nda TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında öğrencilere geleceğin meslekleri tanıtıldı.

Programda Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Saliha Erentürk tarafından “Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Enerji Depolama” ve Prof. Dr. Köksal Erentürk tarafından da “Yapay Zeka ve Zeki Sistemler” konusunda söyleşi gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Köksal Erentürk, “Yapay Zeka ve Zeki Sistemler” konulu sunumunda yapay zekanın insan zekasını taklit eden ve insan tarafından yapılan görevleri yerine getiren bilgisayar sistemleri olduğunu, yapay zekanın bilgisayarların öğrenmesine, akıl yürütmesine ve kendi kendine karar vermesine olanak tanıdığını belirterek yapay zekanın insan zekâsına özgü olan algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarımda bulunma, karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemi olduğunu söyledi.

Yapay zekanın tarihini anlattıktan sonra yapay zekanın nasıl çalıştığını aktaran Prof.Dr. Erentürk, yapay zeka türleri ve en çok aranan yapay zeka becerilerinin bahsederek yapay zekada çalışmanın faydalarını ve iş imkanlarını anlattı.

Aynı fakülteden Prof.Dr. Saliha Erentürk ise “Enerji Depolama Sistemleri ve Yenilenebilir Enerji Sistemlerinde Eğilimler” konulu sunumunda yenilenebilir enerji kaynaklarından bahsederek türlerinden ve faydalarından bahsetti. Enerji depolama konusuna ayrı bir başlık açan Erentürk, enerji depolanmasının üretim ve tüketim arasındaki farkı dengelediği gibi, enerji tasarrufu açısından da çok önemli bir rol oynadığını söyledi.

Torul İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp Zengin, okul yöneticileri ile öğretmenlerinin katıldığı söyleşi programı sonunda akademisyenlere günün anısına plaket takdim etti.

Program öncesinde ise okulda öğrenim gören okulöncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle öğretmenler ve yöneticilerin katılımıyla kahvaltı etkinliği düzenlendi.

image_print

HABERLER