KARACA MAĞARASI'NA GİRİŞ ÜCRETLERİ 4 YILDIR DEĞİŞMEDİ - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

19 Ağustos 2022 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

KARACA MAĞARASI’NA GİRİŞ ÜCRETLERİ 4 YILDIR DEĞİŞMEDİ

Son Güncelleme :

01 Şubat 2018 - 19:32

Gümüşhane turizminin lokomotiflerinden birisi olan dünyaca ünlü Karaca Mağarası’na giriş fiyatları bu yılda değiştirilmedi.

İl Özel İdaresi tarafından işletilen Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde 150 milyon yıl yaşındaki dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarası’na giriş fiyatları İl Encümeninde görüşüldü.

Vali Okay Memiş başkanlığında yapılan toplantıda son 4 yıldır olduğu gibi bu yılda mağaraya giriş ücretlerinin sivil için 8 TL, öğrenci için 3 TL olarak belirlendi.

Ülke genelindeki benzer tesislerin fiyatlarının da kıyaslandığı toplantıda konuşan Vali Memiş, İl Özel İdaresi tarafından işletilen ve erime sonucu oluşan mağaraların en büyük ve en güzel örneklerinden birisi olarak kabul edilen doğa harikası Karaca Mağarası’nı bu yıl yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiğini hatırlattı.

Denizden bin 550 metre yükseklikte bulunan Karaca Mağarası’na ulaşımı sağlayan yolda çok ciddi çalışmalar yaparak uluslararası standartlarda yola kavuştuklarını ifade eden Vali Memiş, ılık ve nemli havası nedeniyle astım hastalarına iyi geldiği bilinen Karaca Mağarasına giriş ücretlerini bu yıl da değiştirmemeyi kararlaştırdıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 150 milyon yıllık dolomitik kireçtaşlarının zengin yeraltı suları tarafından aşındırılmasıyla oluşan ve pasif karakterli bir mağara olan Karaca Mağarası’nın yatay yönde gelişim gösteren ve 6 ayrı salonun birleşmesinden bir araya geldiğini dile getiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan ise benzer mağaralar arasında farklı olan, damlataşı şekillerinin en güzel, en görkemli ve görenleri büyüleyici örneklerine sahip, görenlerin tekrar görmek istedikleri Karaca Mağarası’nı koruyarak, sürdürülebilir bir şekilde uzun yıllar ilin turizmine hizmet vermesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

(Kaynak: Gümüşhane İl Özel İdaresi Basın Bürosu– 01.02.2018)

 

 

image_print