GÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

KARACA MAĞARASINDA SOSYAL TESİSLERİN PERİŞAN HALİ ÜZÜYOR

491 views
17 Nisan 2019 - 12:34

Gümüşhane’nin son 25 yıldaki en önemli  tanıtım yüzü olan Karaca mağarası iki gün önce 15 Nisan 2019 tarihinde 2019 sezonunu resmen açtı.

Dünyaca ünlü Karaca mağarası hem ülke içinde hem de ülke dışında yeterince biliniyor ama, bu bilinmişliğin fiili olarak turizme yansıması henüz istenen noktaya gelmedi.

Karaca mağarası Gümüşhane İl Özel İdaresi’nin kurduğu bir şirket tarafından işletiliyor. Dört yıl önce İl Özel İdaresi Kararaca  mağarası sosyal tesislerini daha profesyonel ve kaliteli hizmet edilmesi amacıyla ihale ile Gümüşhaneli bir müstecire sattı.

Sosyal tesisleri satın alan müstecir ile İl Özel İdaresi’nin bazı konularda anlaşamaması nedeniyle iki yıldan beri sosyal tesisler çalışmıyor. Şu anda tesislerin kapısı kilitli ve metruk bir vaziyette duruyor.

Sosyal tesisler çalışmayınca Gümüşhane’nin dünyaca ünlü Karaca mağarasına ziyaret için gelen turistlerin mağara ziyareti en fazla 10 -15 dakika sürüyor.  Mağara ziyareti öncesi ya da sonrası  dinlenecekleri, yemek yiyecekleri, alış veriş yapacakları bir sosyal tesis olmayınca turistler de 10 -15 dakikada mağara ziyaretini bitirip geri dönüyorlar.

Bu görüntü hiç de hoş değil.

İl Özel İdaresi’nden sosyal tesisleri ihale ile satın alan Gümüşhaneli müstecir bu işletmeyi çalıştıramıyorsa parası ödenip tesisler geri alınabilir ve Özel idarenin şirketi çalıştırabilir. Yok eğer, tesislerin çalıştırılamaması ile ilgili müstecirin haklı nedenleri varsa o zaman da gereği yapılıp, müstecirin önü açılmalı ve Karaca mağarası hak ettiği ilgiyi ve tanıtımı görmelidir.

image_print
KÖŞE YAZARLARI

Copyright 2019 - Tüm Hakları Saklıdır.