KELKİT İTFAİYESİ'NDEN BACA VE FİLTRE DENETİMİ - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

20 Mayıs 2022 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

KELKİT İTFAİYESİ’NDEN BACA VE FİLTRE DENETİMİ

Son Güncelleme :

08 Ekim 2019 - 10:55

Kelkit itfaiyesi, hava kirliliğinin önlenmesi ve vatandaşların sağlığı için merkez ve kırsal mahallelerde baca ve sulu filtre denetimlerini artırdı.

KELKİT İTFAİYESİ’NDEN BİLGİLENDİRME VE UYARI

Kelkit itfaiye amirliği bir taraftan baca ve sulu filtre denetimi yaparken, bir taraftan da yazılı açıklamalar yaparak halkı bilgilendiriyor.

Hava Kirliliği Nedir

Canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve/veya maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin normalin üzerindeki miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır. Bir başka deyişle hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır.

 Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği: Ülkemizde özellikle ısınma gayesiyle, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması hava kirliliğine yol açmaktadır.

Baca Filtreleri

Fosil yakıtların yanması sonucu gazlar ve partiküller ortaya çıkmaktadır. Özellikle kömür yakıtlı kazanlarda yanma sonucu oluşan duman gazları yakıtın içerdiği kül oranına bağlı olarak oldukça kirlidir. Bu kül her ne kadar kazan içinde alınan konstrüktif tedbirler ile azaltılsa da kısman duman gazları tarafından sürüklenerek kazan arkasından uçucu kül olarak bacaya verilmek üzere çıkar.

Baca filtresi binalarda kalorifer kazanından çıkan zehirli ya da çevreye zarar veren gazların, kurumların ve diğer uçucu partiküllerin prüvizasyon yöntemiyle en az atıklı hale getirme yöntemidir.
Hava kirliliğine karşı alınabilecek teknik önlemlerden biri bacalara arıtıcı filtreler takmaktır. Bacalara arıtıcı filtre takılması, öncelikle sanayide gelişmiş ülkelerde yaşanmaya başlayan hava kirliliği sorununa bir çözüm olarak üretilmiştir.

Sulu Sistem Baca Filtresi

Bacadan çıkacak olan is, kurum, tortu gibi çevreyi rahatsız edici zararlı maddeleri filtre içerisindeki su fiskıyeleme sistemi ile çökerti yapılarak sadece duman çıkışı olacak şekilde çalışmasını sağlar.

Sulu baca filtresi neden tercih edilmelidir?

– Bacadan çıkan partiküllerin havaya karışmasını önler.
– Hava kirliliğini %90 a varan oranda önler.
– Su tüketimi minimumdur.
– Hava kirliliğini önlediği için çoğu devlet kurumu tarafından takılması tercih edilir.
– Her tip bacaya kolaylıkla montajı yapılabilir.

Siklon Filtre (Kuru Sistem Baca Filtresi)

Siklon filtre kullanılması ile duman gazları içinde bulunan çevreyi kirletici ve sağlığa zararlı partiküllerin büyük bir bölümü (%70 verimle) tutulmakta, böylece işletme ve çevresi duman gazlarının zararlı etkilerinden korunmuş olacaktır.

Bu nedenledir ki;

Her canlı temiz çevrede yaşama hakkına sahiptir ve sağlıklı yaşamak istiyorsak çevremizi temiz tutmalıyız.

KAYNAK: KELKİT BELEDİYESİ – 8.10.2019

image_print

HABERLER