KIZILCIK MEYVESİ VE RUHSAL TEKAMÜL - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Temmuz 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

KIZILCIK MEYVESİ VE RUHSAL TEKAMÜL

Giriş Tarihi: 01 Eylül 2019 - 22:29

Son Güncelleme: 01 Eylül 2019 - 22:29

KAYNAK: S. Vedat Karaarslan Arkeolog- Y. Mühendis

RUHSAL TEKAMÜLÜ SAĞLAYAN KIZILCIK MEYVESİ, SODYUM FLORİDE KARŞI

Gözleri Athena tarafından görmez hale getirilen Teiresias’ın ağacından yapılmış asası ile her yeri görebildiği, Makedonyalı İskender’in Frigya’nın başkentine geldiğinde Frig efsanesine göre, çözüldüğünde dünyaya hakim olunacağı yazıldığı düğümün bir kızılcık ağacı dalından yapıldığı, Osmanlı Mutfağı’nda elleri kirli ve tırnakları uzamış aşçıların değneği ile ayaklarına 200 tane vurulduğu Kızılcık ağacının meyvesi, mucizevi özelliklere sahiptir.   

En erken çiçek açan ama bütün yaz güneşini özümseyerek en geç meyve veren içinde bulunduğumuz Ağustos- Eylül aylarının en meşhur meyvesi olan antioksidan özellikli turna yemişi olarak da bilinen ağız sağlığı, prostat ve idrar yolları enfeksiyonuna karşı etkili Kızılcık (kiren), iyi bir melatonin kaynağıdır.

Diş macunlarında bulunan aşırı Sodyum Florid ve floridli su ise kişide bilinç dışı davranış modelinin ortaya çıkmasına neden olur. Kızılcık meyvesinde bulunan melatonin beyindeki epifiz bezinin dostu iken, diş macunlarında bulunan sodyum florid beyindeki epifiz bezinin düşmanıdır.

Kızılcık meyvesi melatonin içermesi dolayısıyla epifiz bezi üzerinde etken olarak insanda ruhsal rahatlama sağlarken sodyum florid epifiz bezini kireçlendirerek aktifliğini bozar ve insanı bilincinin dışında davranmaya yönlendirir.

Descartes’ın ‘İnsan da ruhun ve bedenin tekamül ederek birbirine dokunduğu yer’ olarak tanımladığı epifiz bezinin (pineal gland) gelişimi ruhsal zeka ile de ilintili bir organ olarak bulunduğumuz ay içinde hasadı yapılmakta olan tarhanası da yapılan KIZILCIK meyvesinin bol bol reçel, marmelat , şurup, kurutularak kış aylarında yenilmesi ile geliştirilmesi, ya da unutulan Türk lezzetlerinden olan diğer adı ÇEVİRME olan ve batılı toplumlara Osmanlı’dan geçerek batılı lisanlarda FONDANT olarak bilinen LOHUK veya LOĞUT şerbet ve şekerleme şeklinde tüketilmesi kişide ruhsal mükemmeliyet sağlar.

ARKEOTEKNO 

KAYNAK LİNKİ: http://www.arkeotekno.com/pg_394_ruhsal-tekamulu-saglayan-kizilcik-meyvesi-sodyum-floride-karsi

image_print

HABERLER