Kürtün MYO’dan Trabzon’a Teknik Gezi - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Kürtün MYO’dan Trabzon’a Teknik Gezi

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2021 - 19:29

Son Güncelleme: 27 Aralık 2021 - 19:30

Gümüşhane Üniversitesi Kürtün Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programı tarafından Trabzon DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) itfaiyesine teknik gezi düzenlendi.

Öğrencilerin ve bölüm öğretim elemanlarının birlikte düzenledikleri gezide hava alanındaki araç ve ekipmanları incelenerek, Uçak Kaza Kırım ve Arff (Aircraft Rescue and Fire Fighting) memurluğu hakkında bilgiler alındı.

Gerçekleştirilen teknik gezi hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Üniversitemiz Kürtün MYO Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programı, 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenci alımına başladı. Bu programımızın amacı, herhangi bir şekilde çıkan yangının can ve mal kaybını en aza indirerek söndürülmesini sağlayan, yangının öncesinde ve sonrasında alınacak tedbirler ile organizasyon, eğitim ve denetimini üstlenebilecek yetenekte insan yetiştirmektir. Öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmelerine teşvik vermek amacıyla düzenlenen teknik geziler, onların daha bilinçli ve etkili bir şekilde yetişmesine imkân tanımaktadır. Nitekim tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uçak kazaları ve buna benzer olaylar yaşanmaktadır. Yaşanan olayın etkilerinin en aza indirilmesi konusunda en birincil görev Arff olarak bilinen Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele ekiplerine düşmektedir. Öğrencilerimizin de mezun olduktan sonra bu ve buna benzer yerlerde görev almalarını sağlamak için kullanılan araç ve ekipmanlarla birlikte kendilerine gerekli olacak teknik bilgiyi de işin uzmanlarından almaları gerekiyor. Bu sebeple de Trabzon DHMİ yetkililerine ve öğrencilerimize rehberlik eden Kürtün MYO hocalarımıza, teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Gümüşhane Üniversitesi – 27.12.2021

image_print

HABERLER