MİKRO İŞLETMELER DESTEK PAKETİ AÇIKLANDI - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

24 Nisan 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

MİKRO İŞLETMELER DESTEK PAKETİ AÇIKLANDI

Giriş Tarihi: 02 Kasım 2020 - 19:58

Son Güncelleme: 02 Kasım 2020 - 19:58

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketinin hayata geçirildiğini belirten Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, açıklanan Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ niteliğindeki işletmelere başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere temel maliyetlerinin karşılanmasının hedeflendiğini söyledi.

Krediyi içeriği hakkında bilgi veren GTSO Başkanı İsmail Akçay şu açıklamayı yaptı:

“Mikro İşletmeler Destek Paketi kamu bankaları tarafından hayata geçirildi. Pandemi süreci ile birlikte başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere temel maliyetlerinin karşılanması konusunda zor zamanlar geçiren KOBİ’lerimizin bu sıkıntılarını bir nebze olsun rahatlatacağını düşünüyorum. Kamu bankalarımız tarafından açıklanan Mikro İşletmeler Destek Paketinde, Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan firmalar yararlanabilecektir. 1 milyon TL’nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacaktır”

“Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10’u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90’lık kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecektir.”

“Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi’nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabileceklerdir’’

KAYNAK: GTSO – 02.11.2020

image_print

HABERLER