Milletvekilimiz Hacı Osman Akgül TBMM’de Gümüşhane’yi anlattı - GÜMÜŞHANE'DEN HABER - Yerel Haber SitesiGÜMÜŞHANE'DEN HABER – Yerel Haber Sitesi

15 Haziran 2024 / Kuruluş: 15 ŞUBAT 2012

Milletvekilimiz Hacı Osman Akgül TBMM’de Gümüşhane’yi anlattı

Giriş Tarihi: 15 Şubat 2022 - 22:30

Son Güncelleme: 15 Şubat 2022 - 22:40

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül, Gümüşhanenin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 104. Yılı münasebetiyle 15.02.2022 Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

Milletvekilimiz Hacı Osman Akgül TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;

Gümüşhane’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümü münasebetiyle gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle yüce Türk milletini ve Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.

Birinci Dünya Savaşı’nın bütün şiddetiyle devam ettiği günlerde 19 Temmuz 1916’da Gümüşhane ve Torul, 22 Temmuz’da da Kelkit ilçemiz Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Ecdadımızın topyekûn verdiği bir mücadele sonunda Torul 14 Şubat, Gümüşhane 15 Şubat, Kelkit ise 17 Şubat 1918 tarihinde işgalden kurtarılmıştır.

Tarihî İpek Yolu üzerinde bulunan Gümüşhane’miz geçiş noktası üzerinde olması sebebiyle yüzyıllardan beri farklı kültür ögeleriyle yoğrulmuş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Gümüşhane’miz eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Bunlardan başlıcaları; Artabel Tabiat Parkı, Limni Gölü, Süleymaniye Mahallesi, Tomara Şelalesi, Santa Harabeleri, Örümcek Ormanları, 300’den fazla yaylaları, Karaca Mağarası ve Canca Kalesidir.

Gümüşhane’mizin coğrafi güzelliklerinin yanında manevi güzellikleri de unutulmamalıdır. Gümüşhane; milli ve manevi değerlerine bağlı, farklı düşüncelere saygılı, tevazu sahibi insanların yaşadığı huzur şehridir.

Ahmed Ziyâeddin Gümüşhanevî gibi bir veli, şehrimizin değerlerindendir. Onun ahlaka, ilme, edebe, inanca, insana, ihlas ve tevekküle dair verdiği mesajların oluşturduğu iklim nedeniyle Gümüşhane’mizde birlik ve kardeşlik en üst seviyededir.

Gümüşhane’miz cumhuriyete ve demokrasisine bağlılığını 15 Temmuz hain darbe girişiminde de göstermiş, Türkiye genelinde 4 şehit vermiştir. Kısacası Gümüşhaneliler toplumumuzda güvenilir ve emin insanlar olarak tanınmaktadır.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri;

Altın yürekli hemşerilerimizin yaşadığı güzel şehrimizde AK PARTİ hükûmetleri son yirmi yılda önemli yatırımları hayata geçirmiştir. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan tarıma, sosyal politikalardan enerjiye kadar şehrimize büyük yatırımlar kazandırmış ve kazandırmaya devam etmektedir.

Geleceğimizin teminatı gençlerimiz için önemli yatırımlar yaptık. Bugün yaklaşık 20.000 öğrencimizin eğitim gördüğü Gümüşhane Üniversitemiz 2008 yılında eğitime başlamıştır. 2002 öncesinde yurtlarımızda 700 öğrencimize hizmet verilirken bugün 6600 yatak kapasitemiz mevcuttur. Yine eğitim alanında yapılan yatırımlar sayesinde Gümüşhane’de derslik başına düşen öğrenci sayısı 14’tür.

Kelkit Vadimiz tarım alanında ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Üretimi arttırmak ve arazilerimizi modern tarıma kavuşturmak için barajlar, göletler ve kapalı sistem sulama projeleri inşa ediyoruz. 23 baraj ve göletimizi tamamladık. 250 bin dekar araziyi sulamaya açtık.

Bunun yanı sıra ulaştırma alanında da asırlık projelere imza atıyoruz. 14.5 kilometre çift tüp ve toplamda 29 kilometre uzunluğuyla Türkiye`nin ve Avrupa`nın en uzun, dünyanın ise üçüncü en uzun tüneli olacak Zigana Tüneli`mizde geçtiğimiz ay kazı çalışmaları tamamlandı.

Yıl sonunda bu önemli projenin tamamlanmasıyla Gümüşhane-Trabzon arası seyahat süresi otomobiller için 30 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika azalacak. Özellikle kış aylarında yaşanan çilelere son verecek, güvenli ve konforlu seyahat imkânı sağlanmış olacaktır.

Ulaştırma alanındaki önemli projelerimizden olan 42 Km uzunluğundaki Pirahmet-Kelkit yolunun 7 Km’lik kesimi tamamlanarak hizmete açılmıştır: Güzergâh üzerinde bulunan 6.350 metre uzunluğunda çift tüp olarak inşa edilen Pekün Tünelimizde %63 oranında kazı çalışmaları tamamlanmıştır. Ayrıca 7.480 metre uzunluğa sahip, çift tüp olarak inşa edilen Vauk Tünelimizde ise kazı çalışmaları %32 oranında tamamlanmıştır.

Gümüşhane-Bayburt havalimanımızın alt yapı çalışmalarında fiziki gerçekleşme tamamlanma aşamasına gelmiştir. Üst yapı ve terminal binasının da tamamlanmasıyla en kısa sürede faaliyete geçecektir. Bu dev ulaşım projeleriyle Gümüşhanemizde bir ulaşım koridoru oluşturulacak tarihi İpek Yolu yeniden canlandırılacaktır.

Konuşmamı Gümüşhanevi Hazretlerinin şu sözleri ile tamamlamak istiyorum: “İnsan hizmet ettikçe himmete mazhar olur, izzet bulur ve iki cihan saadetine erer.”

Bu güzel projeleri şehrimize ve ülkemize kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkes inşallah bu himmete mazhar olur ve iki cihan saadetine erer.

Bu duygu ve düşüncelerle, şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yılında ülkemizin istiklali ve istikbali için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi hürmetle yâd ediyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.”

image_print

HABERLER